Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekord fotowoltaiki w Polsce w południe pierwszego dnia wiosny – 22,4% energii w miksie!

rekord fotowoltaiki w Polsce

Rekord fotowoltaiki w Polsce w południe pierwszego dnia wiosny – 22,4% energii w miksie!

Zaczęła się wiosna i prawie każdy dzień przynosi nowy rekord fotowoltaiki w Polsce. Największy godzinowy wynik w historii z zeszłego tygodnia został pobity w weekend. Dzień później, w poniedziałek 21 marca, osiągnęliśmy kolejny historyczny rekord. Ile energii dostarczyła wtedy do sieci fotowoltaika?

Reklama

Rekord fotowoltaiki w Polsce

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych 21 marca w godzinach 12-13 fotowoltaika w Polsce dostarczyła rekordowe 4727 (4 726,9) MWh energii. Panele słoneczne doprowadziły wtedy aż 22,4% energii do całkowitego miksu energetycznego w Polsce. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to tak, jakby co piąty mieszkaniec Polski korzystał wtedy z energii słonecznej. 

fowo 1
Produkcja energii elektrycznej 21 marca w godzinach 12-13, źródło: energy.instrat.pl

Dla porównania, dokładnie tydzień wcześniej (14 marca), wraz z jednym z pierwszych słonecznych dni w tym roku także padł rekord fotowoltaiki w Polsce. Między godziną 12 a 13 panele słoneczne wyprodukowały wtedy 4,5 GWh prądu. Wyższa godzinowa produkcja energii ze słońca – 4657 MWh – miała następnie miejsce w niedzielę 20 marca o godzinie 13.

Dlaczego mamy do czynienia z rekordowymi wzrostami produkcji energii z fotowoltaiki?

Coraz więcej fotowoltaiki w Polsce

W związku z nowymi przepisami dotyczącymi rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych wiele osób postanowiło zostać w starym systemie rozliczeń, który często uznawany jest za korzystniejszy dla zwykłego prosumenta. Zaskutkowało to wzrostem nowych instalacji w całej w Polsce. W grudniu do sieci dystrybucyjnych w naszym kraju było podłączonych już 845 505 prosumentów. To wzrost o 53 974 mikroinstalacji w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Rekordowy grudzień to kontynuacja znaczących wzrostów z poprzednich miesięcy. We wrześniu przybyło aż 37,5 tys. prosumentów. Listopad okazał się jeszcze lepszy dla rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce – do sieci dołączyło 47,1 tys. nowych mikroinstalacji.

W Polsce na koniec grudnia 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła 7670 MW. To wzrost o 93,6 % w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2020.

Natomiast wg. najnowszych informacji Agencji Rynku Energii, liczba prosumentów fotowoltaiki pod koniec stycznia 2022 roku wyniosła już 866 677. Z dużym prawdopodobieństwem można zatem stwierdzić, że w 2022 roku w Polsce będziemy mieć już milion producentów i konsumentów energii słonecznej.

Agencja Rynku Energii wskazuje, że pod koniec stycznia moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła więcej niż 8,1 GW. To o ponad 1 GW mocy więcej niż potencjał lądowych farm wiatrowych w Polsce.

Wiosna przed nami, w związku z czym to dopiero początek wzrostów mocy z fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym. Chociaż nowe zasady rozliczania prosumentów wydłużają czas zwrotu z instalacji fotowoltaicznej, dostępne są programy dofinansowań, które pomagają zaopatrzyć się we własne źródła odnawialnej energii. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: energy.instrat.pl, pse.pl/dane-systemowe, zdj. główne – canva pro

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.