Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekord fotowoltaiki w Polsce – 20% energii w miksie w ciągu jednej godziny, a dopiero zaczęło świecić słońce

rekord fotowoltaiki w Polsce

Rekord fotowoltaiki w Polsce – 20% energii w miksie w ciągu jednej godziny, a dopiero zaczęło świecić słońce

W poniedziałek 14 marca 2022 roku między godziną 12 a 13 fotowoltaika w Polsce wyprodukowała 4,5 GWh prądu. To historyczny wynik, a przecież jeszcze nawet nie zaczęła się wiosna. Czemu zawdzięczamy rekord fotowoltaiki w Polsce?

BANER MOBILEB1
Reklama

Rekord fotowoltaiki w Polsce

W ostatni poniedziałek prąd z fotowoltaiki (4481 MWh) w godzinach 12-13 odpowiadał aż za ok. 20,3% udziału energii w krajowym miksie energetycznym.

Rekord fotowoltaiki w Polsce
źródło: Energy Instrat

Wg. Business Insider, który powołuje się na dane Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych, w poprzednim roku w ciągu godziny, maksymalna energia, którą dostarczyła fotowoltaika, wyniosła 3,4 GWh. W 2020 roku było to już tylko 1,7 GWh.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Mamy zatem do czynienia z największym godzinowym wynikiem w historii fotowoltaiki w Polsce, a to dopiero początek słonecznego sezonu w naszym kraju.

Coraz więcej fotowoltaiki w Polsce

To nie jedyny wynik, jakim możemy się pochwalić. Blisko było też do pobicia rekordu dziennego. 14 marca 2022 roku fotowoltaika dostarczyła 31,07 GWh energii elektrycznej. To drugi najwyższy wynik w historii, po rekordzie z 7 czerwca 2021 roku, kiedy panele słoneczne dostarczyły 31,5 GWh. Skąd wzrosty mocy fotowoltaiki w Polsce?

W związku z nowymi przepisami dotyczącymi rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych wiele osób postanowiło zostać w starym systemie rozliczeń, który często uznawany jest za korzystniejszy dla zwykłego prosumenta. Zaskutkowało to wzrostem nowych instalacji w całej w Polsce. W grudniu do sieci dystrybucyjnych w naszym kraju było podłączonych już 845 505 prosumentów. To wzrost o 53 974 mikroinstalacji w stosunku do poprzedniego miesiąca.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Rekordowy grudzień to kontynuacja znaczących wzrostów z poprzednich miesięcy. We wrześniu przybyło aż 37,5 tys. prosumentów. Listopad okazał się jeszcze lepszy dla rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce – do sieci dołączyło 47,1 tys. nowych mikroinstalacji.

W Polsce na koniec grudnia 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła 7670 MW. To wzrost o 93,6 % w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2020.

fowo
Wzrost mocy elektrycznej osiągalnej w fotowoltaice o 93,6% w stosunku do ubiegłego roku, źródło: are.waw.pl

Natomiast wg. najnowszych informacji Agencji Rynku Energii, liczba prosumentów fotowoltaiki pod koniec stycznia 2022 roku wyniosła już 866 677. Z dużym prawdopodobieństwem można zatem stwierdzić, że w 2022 roku w Polsce będziemy mieć już milion producentów i konsumentów energii słonecznej.

Wiosna przed nami, w związku z czym to dopiero początek wzrostów mocy z fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym. Chociaż nowe zasady rozliczania prosumentów wydłużają czas zwrotu z instalacji fotowoltaicznej, dostępne są programy dofinansowań, które pomagają zaopatrzyć się we własne źródła odnawialnej energii. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: energy.instrat.pl, pse.pl/dane-systemowe, are.waw

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.