Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Brigitte Bardot – ikona piękna i aktywistka. Teraz pomaga zwierzętom z Ukrainy

Brigitte Bardot – ikona piękna i aktywistka. Teraz pomaga zwierzętom z Ukrainy

Na przełomie lat 50. i 60. zachwycała świat swoją urodą i talentem. Później znikła z głównego nurtu, aby działać na rzecz zwierząt. Od lat 70. Brigitte Bardot, francuska piękność nieustannie walczy o ich prawa: wyzwoliła hipopotama z cyrku, wykupiła kozę z planu filmowego i prowadzi azyl.

Reklama

Brigitte idzie na wojnę

Urodzona w 1934 roku Francuzka, zrobiła gigantyczną karierę jako nastoletnia modelka i aktorka. Niebywała uroda Brigitte Bardot i jej alternatywny styl życia zachwycił cały kontynent, jednak kariera nie była dla aktorki najważniejsza. 

W wieku 38 lat Bardot zrezygnowała z aktorstwa, a większość swoich wysiłków skierowała w kierunku ochrony zwierząt. Robi to do dzisiaj razem ze swoją Fundacją Brigitte Bardot, którą założyła po sprzedaży zabytkowych mebli i innych luksusowych towarów. Organizacja zajmuje się losem zwierząt hodowlanych, walczy ze zniewoleniem zwierząt w parkach rozrywki, niehumanitarnym ubojem, bezdomnością i innymi problemami.

7N1yucILrWSzK1ZHK1wnX
fot. Wyzwolenie Zwierząt/facebook/wyzwoleniezwierzat

Zwierzęta potrzebują ochrony

Brigitte Bardot od 1960 roku nie je mięsa. Wtedy jej marzeniem było stworzenie gospodarstwa, w którym zwierzęta mogą żyć swobodnie i nie zostaną zabite i zjedzone. Bardot opowiadała o sytuacjach, gdy była świadkiem cierpienia zwierząt. Te sytuacje ją wstrząsały, czuła ból i jednocześnie ogromny sprzeciw.

Nieustannie walczy o godne traktowanie zwierząt. W wywiadach nie raz mówiła, że instynktownie rozumie zwierzęta, ponieważ sama czuła jak się one, gdy była śledzona i doświadczała znęcania. Jeszcze przed porzuceniem kariery aktorskiej Bardot założyła azyl dla zwierząt.

– Utożsamiała się ze zwierzętami, bo sama czuła się przez wiele lat jak zwierzę w klatce wystawione na widok publicznypodaje infovege.com.

Koza i kanadyjskie foki

Swoją empatię do zwierząt Bardot okazywała na różne sposoby. Np. podczas kręcenia filmu, wykupiła kozę, która miała zostać zabita i zjedzona przez jej rodzinę. Francuzka wyzwoliła też hipopotama, który był zmuszany do okrutnej pracy w cyrku. Wykupiła zwierzę i wypuściła je do jego naturalnego środowiska.

W 1977 roku Bardot odwiedziła Kanadę, gdzie normalną praktyką było polowanie na foki. Myśliwi zabijali niezliczoną ilość zwierząt. Bardot wyraźnie sprzeciwiła się rzezi, sprowokowała swoją obecnością przyjazd mediów z całego świata, które sfilmowały polowanie i kłótnię aktorki z rządem Kanady. 

Także w 1977 roku francuska piękność pojawiła się na okładce pisma Woman’s Day w towarzystwie małej foki. Był to sprzeciw Bardot wobec przemocy małych morskich ssaków. Foki zabijano m.in. na poczet mięsa i futer.

O9iL Lx2vTk4r3KdsMOCnpoN4mdP2rjactcKRdkGn4cFv i4XGKvaPGp3kYYUFOmsu2iWDStmKcdzceJUEtF wbOhjNUTAs z
Bardot na okładce, fot. infovege.com

Mimo niezgody z kanadyjskim rządem działania aktorki przyniosły skutek w innym kraju. W tym samym roku prezydent Francji wprowadził zakaz importu foczych futer, a w 1983 futro z foki zostało zakazane w Europie. Wiele lat później, bo dopiero w 2009 roku Parlament Europejski wprowadził zakaz importu jakichkolwiek produktów z fok. 

Brigitte Bardot i zwierzęta z Ukrainy

Obecnie fundacja aktorki wspiera zwierzęta, które są także ofiarami ludzkiej wojny w Ukrainie. Skierowała do obywateli Ukrainy list otwarty, który opublikowała także ukraińska prasa. Aktorka sama przeżyła drugą wojnę światową i przyznaje, że ciągle ma w pamięci ucieczki i oczekiwania na wroga w strachu, podobnie, jak zwierzęta.

Ze łzami w oczach podziwiam odwagę wszystkich tych wspaniałych ludzi, którzy z godnością i siłą walczą o swój kraj. Cóż za przykład dla tego tchórzliwego świata!

Wzruszyłam się do łez, gdy zobaczyłam Ukraińców uciekających ze swoimi zwierzętami, byłam pod wrażeniem ich miłości do nich, to było jak cud, który pokazał, że ludzie wciąż mają współczucie i szacunek dla zwierzęcego życia, zwłaszcza w dramatycznych momentach! Dziękuję. – pisała aktorka.

CzraZBFHWXf5ax Fm80qhA0z5v8LOEFNfPsPHzgfphqA156O3fq fENdiA7jrXcQZspFAy2Jq3AfbBp GcMQ3taRrEahx2cRrEQTAnYXh7ahentYAiH72VWhYEggPonKqsU Ht73
Brigitte Bardot we wrześniu 2022 roku skończy 88 lat., fot. fondationbrigittebardot.fr

Interesuje cię kino i przyroda? Zobacz, jak jeden z najwybitniejszych reżyserów kina dokumentalnego obserwuje dzieje Ziemi. 

A jeśli zgłębiasz temat zmian klimatu, koniecznie obejrzyj te TOP 10 filmów o klimacie.

źródło: fondationbrigittebardot.fr, infovege.com

fot. główna Canva Pro

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.