1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

TOP 10 filmów o klimacie

TOP 10 filmów o klimacie

Globalny kryzys klimatyczny przykuwa uwagę różnych środowisk. Chociaż mówienie o obumierającej przyrodzie, wymierających gatunkach i katastrofach pogodowych nie jest łatwe, filmowcy chętnie sięgają w swoich produkcjach po różne środki, aby pokazać nam, co aktualnie dzieje się na Ziemi. Oto TOP 10 filmów o klimacie i nie tylko.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pojutrze (2004)

18 lat temu powstał jeden z najbardziej aktualnych filmów o globalnym ociepleniu. Opowiada o klimatologu, który odkrywa, że historia lubi się powtarzać (odwołanie do epoki lodowcowej), a Ziemia stoi u progu zagłady. Kiedy z Antarktydy oderwie się fragment pokrywy lodowej, świat zostanie pochłonięty przez wodę i wstrząsną nim i inne anomalie.

Film na pograniczu produkcji katastroficznej i Sci-Fi zdobył uznanie na całym świecie za ponadczasowy przekaz o niszczycielskiej sile człowieka. 

David Attenborough: Życie na naszej planecie (2020)

Jeden z nowszych, ale już jeden z najbardziej uznanych filmów o zmianach klimatu to smutny obraz umierającego na planecie życia. Z perspektywy 94-letniego przyrodnika Davida Attenborough, który odwiedza różne części świata, natura znalazła się w kiepskiej kondycji. To nie naturalne zjawiska doprowadziły nas do katastrof i zaniku bioróżnorodności, a działania człowieka. Czy jest jeszcze nadzieja na zmianę na lepsze? Zobaczcie sami.

Można panikować (2020)

Polsko-brytyjski film dokumentalny przedstawia postać profesora fizyki astronomicznej Szymona Malinowskiego. Dzisiaj to właśnie on często wypowiada się na temat stanu środowiska i klimatu i proponuje wiele rozwiązań, które mogą posłużyć zmniejszeniu skali katastrofy.

Cały film można obejrzeć tutaj:

WALL.E (2008)

Niewiele istnień pozostało na Ziemi. W doskonałej animacji studia Pixar głównym bohaterem jest tytułowy WALL.E – Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E-klasa. Właściwie prócz robota i małego robaka na Ziemi nie ma już nikogo innego. WALL.E uprząta za to śmieci, które regularnie spływają na ląd… z kosmosu. Ta ponadczasowa i niezwykle pouczająca animacja przykuwa uwagę i dzieci, i dorosłych. Z filmu dowiemy się, dlaczego roboty stały się bardziej ludzkie niż ludzie. 

Żyć bez wody i elektryczności (2021)

Ten półgodzinny film dokumentalny pokazuje, jak i dlaczego pewni mieszkańcy Europy zrezygnowali z życia w mieście na rzecz środowiska i klimatu. Świeży reportaż z Newport na walijskim wybrzeżu to obraz zachęcający do zmiany naszych zachodnich nawyków, począwszy od marnowania jedzenia, wody, wykorzystywania paliw kopalnych i polegania na zewnętrznych dostawcach energii. Z filmu dowiesz się, czy można zbudować własną instalację biogazową, czerpać energię poza siecią, jaką rolę w zmianie klimatu odgrywają oceany i jaki pożytek zrobisz z… własnych odchodów.

Film do obejrzenia na platformie Arte TV, podobnie, jak inne filmy z cyklu “2022: rok nadziei”.

Catching the sun (2016)

Film o Słońcu, klimacie i fotowoltaice. Dokument stara się odpowiadać na pytania dotyczące przyszłoci zielonej energii na świecie. Czy poszczególne kraje wykorzystają możliwość czerpania energii ze Słońca? Kto wygra wyścig o czystą energię i zatrzyma kryzys klimatyczny? Kilka podpowiedzi znajdziemy w tym filmie. 

Piekło (Hell, 2011)

Świat, jaki istniał, już nie powróci. Temperatura na Ziemi wzrosła o wiele więcej niż przewidują naukowcy. Wzrost o 10 ℃ sprawił, że życiodajne Słońce wypaliło glebę i pozostawiło jedynie jałową ziemię. Ekologiczny thriller “Hell” choć powstał w 2011 roku, wyprzedził najgorsze przewidywania klimatologów i obrazuje, jak może wyglądać nasza planeta, na której nie ma ani jednej kropli wody.

2030: Woda (2014)

Wietnamsko-amerykański film przewiduje, co czeka Azję za 8 lat. Akcja rozgrywa się w 2030 roku, który to jest momentem krytycznym dla ludzkości. Z powodu globalnego ocieplenia Wietnam został zalany wodą, a większość mieszkańców została ewakuowana. Jedna kobieta wraz z mężem próbują przeżyć na morzu – pełnym turbin wiatrowych, ale pozbawionym wszelakiego życia. Film w niespiesznym nurcie slow cinema. 

Nie patrz w górę (2021)

Najnowsza produkcja Netflix szybko obiegła świat. Co ukrywa się w tej pozornie absurdalnej historii? „Gdybym miał opisać „Nie patrz w górę” w pigułce, powiedziałbym, że to analogia współczesnej kultury i naszej niezdolności do słuchania naukowych faktów”. To słowa Leonardo DiCaprio, odtwórcy głównej roli, ale również klimatycznego aktywisty. Narracja filmu ujęta jest w komediową oprawę, ale uśmiech na twarzy wkrótce znika. Szybko dociera myśl, że z tymi samymi problemami, z którymi muszą mierzyć się bohaterowie filmu, walczą współcześni naukowcy.

Snowpiercer (2013)

W 2031 roku ludzkość odniosła porażkę z globalnym ociepleniem, a na Ziemi zapanowała wieczna zima. Tylko ludzie jadący tytułowym Snowpiercerem, czyli pociągiem przeżyli. Ten pociąg jest jednak wyjątkowy – posiada nietypowy silnik, który jednocześnie napędza i generuje energię. Ale czy pasażerowie wsiedli do odpowiedniego wagonu? Zobacz film z 2013 roku. 

Jakie inny filmy o klimacie utkwiły w Twojej pamięci? Podziel się inspiracją.

źródło: imdb.com, fot. filmweb.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.