Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy kapsuły odsalające wodę morską dzięki energii słonecznej mogą być tanim ratunkiem dla potrzebujących?

Czy kapsuły odsalające wodę morską dzięki energii słonecznej mogą być tanim ratunkiem dla potrzebujących?

Zespół projektantów z Malezji opracował WaterPod w odpowiedzi na braki wody pitnej wśród miejscowych społeczności. Te nowoczesne ale tanie kapsuły odsalają wodę morską dzięki energii słonecznej i to bez względu na ilość zanieczyszczeń plastikiem w oceanie. Czy ta technologia może być nadzieją dla najbardziej potrzebujących?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kapsuły odsalają wodę morską dzięki energii słonecznej 

WaterPod zostały zaprojektowane tak, żeby móc na nich usiąść i korzystać z przefiltrowanej wody. Kapsuły można łączyć ze sobą w większe platformy.

interaction
Na kapsułach można usiąść, żeby napić się przefiltrowanej wody, źródło jamesdysonaward.org

Jak to działa? WaterPod pochłania wodę morską od spodu. Dzięki wewnętrznej strukturze inspirowanej lasami namorzynowymi, która przypomina knot lub lejek, system przenosi wodę na czarną tkaninę umieszczoną na wierzchu aluminiowej płyty.

exploded view
Elementy WaterPod, źródło: jamesdysonaward.org

Gdy światło słoneczne przechodzi przez przezroczystą osłonę, woda morska odparowuje z tkaniny na osłonę półkolistej kopuły. Para wodna po przefiltrowaniu przez tkaninę w procesie kondensacji łatwo formuje się w środku kopuły w kropelki. Fale morskie wstrząsają wodą zebraną na ściankach kopuły, co ułatwia jej odpływ do pojemnika. Proste w konstrukcji ale genialne urządzenie zostało już nagrodzone w międzynarodowym konkursie.

Nagroda Jamesa Dysona (The James Dyson Award), prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie projektowania, trafiła w ubiegłym roku w ręce trójki konstruktorów z Malezji – Bennie Beh Hue May, Yap Chun Yoon i Loo Xin Yang.

Dlaczego potrzebujemy takich rozwiązań?

Według UNICEF i WHO co trzecia osoba na świecie nadal nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Takie osoby muszą zwykle podróżować daleko, aby od czasu do czasu kupić jej wystarczającą ilość. Tymczasem 97% zasobów wodnych na Ziemi znajduje się w oceanach, co sprawia, że odsalanie jest potencjalnie najlepszą metodą odzyskiwania wody do codziennego użycia. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu ciągle pogarszającego się kryzysu klimatyczno-ekologicznego.

Odsalanie wciąż jednak jest kosztownym i często szkodliwym dla środowiska procesem. WaterPod, w przeciwieństwie do dużych zakładów odsalania, kładzie nacisk na zrównoważony (pod względem zużycia materiałów) tani i przyjazny dla środowiska proces. Pomysł, chociaż ma potencjał i został nagrodzony, wciąż czeka na inwestora, którego wsparcie finansowe mogłoby pomóc wdrożyć masową produkcję WaterPoda.

Zobacz film, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie (materiał z możliwością automatycznego tłumaczenia):

Chcesz poznać ratujących życie zastosowań fotowoltaiki? Zobacz artykuł:

źródło: yankodesign.com, jamesdysonaward.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.