Pierwsze auto zasilane Słońcem, które nie wymaga ładowania. Aptera już w sprzedaży

Pierwsze auto zasilane Słońcem, które nie wymaga ładowania. Aptera już w sprzedaży

Aptera to pierwszy na świecie pojazd elektryczny zasilany energią słoneczną, który nie wymaga ładowania w przypadku większości codziennych zastosowań. Mniejszy wpływ na planetę idzie w parze ze swobodą i niesamowitym wyglądem. Samochód na energię słoneczną bez ładowania ma także inne zalety i jest już dostępny w sprzedaży.

Samochód na energię słoneczną bez ładowania

Aptera zmienia sposób myślenia o projektowaniu i budowie pojazdów. Dzięki drukowaniu 3D, sztucznej inteligencji i kompozytowemu korpusowi, firma stworzyła samochód o wręcz kosmicznym wyglądzie.

Zobacz pierwsze auto zasilane słońcem, które nie wymaga ładowania:

Najważniejsze w tym aucie są jednak unikalne panele słoneczne w kształcie rombu, które maksymalizują wykorzystanie energii słonecznej.

Luna01133817 scaled 1
DSC02303 scaled 1
od gory
Unikalne panele słoneczne w kształcie rombu, źródło: aptera.us

Zapewniają 700 W mocy ciągłego ładowania — niezależnie od tego, czy samochód się porusza, czy stoi w miejscu. Dzięki samej energii słonecznej auto może pokonać nawet 65 km dziennie. Na optymalizację jazdy wpływa także zastosowanie jedynie trzech, zamiast standardowych czterech kół.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Auto dostępne jest w trzech wersjach kolorystycznych: Luna (szary),Noir (czarny) i Sol (biały).

luna
Luna, źródło: aptera.us
noir
Noir, źródło: aptera.us
sol
Sol, źródło: aptera.us

Czym jeszcze charakteryzuje się Aptera?

Wydajność

Aptera została stworzona od podstaw z myślą o jednym celu — efektywności energetycznej. Unikalny, aerodynamiczny kształt pozwala zaoszczędzić 70% energii w porównaniu z innymi pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi jeżdżącymi obecnie po drogach. Aptera jest zakrzywiona na przodzie, szeroka po bokach i zwężająca się w kierunku tułowia — jak mały, szybki samolot. Na jednym ładowaniu może pokonać ponad 1600 km.

Lekkość

Lżejsze samochody wymagają zużycia mniejszej ilości energii do poruszania się. Aptera waży o 65% mniej niż inne dzisiejsze pojazdy elektryczne, dzięki korpusowi zbudowanemu z ultralekkich kompozytów. Jego łukowaty kształt naśladuje fizykę skorupki jajka — twórcy twierdzą, że konstrukcja zapewnia siedmiokrotnie większe bezpieczeństwo niż stal.

Ekologia

Każdy właściciel Aptery może zmniejszyć swój ślad węglowy ponad 6350 kg CO2 rocznie, w porównaniu do innych środków transportu. 

Chcesz wiedzieć więcej o najnowszych technologiach w transporcie? Zobacz artykuł:

źródło: aptera.us

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.