Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogrzewasz dom gazem? Zapłacisz miesięcznie nawet 174 zł więcej!

Ogrzewasz dom gazem? Zapłacisz miesięcznie nawet 174 zł więcej!

Dynamiczna sytuacja na europejskim rynku gazu doprowadziła do znacznego podwyższenia rachunków za gaz. Będziemy co miesiąc płacić o wiele więcej niż dotychczas. Najwyższa podwyżka dotyczy ogrzewania domu gazem.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Od stycznia wyższy rachunek za gaz. Podwyżki od 40 do 56%

Od stycznia użytkownicy gazu na potrzeby gotowania zapłacą od 9 do 174 zł więcej na rachunkach. Od czego zależą te opłaty?

  • odbiorcy, którzy uzyskują gaz od PGNiG OD i PSG w grupie W-1.1 zapłacą więcej o 41%, czyli 9 zł netto,
  • dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54% i wyniesie o 56 zł więcej,
  • odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewający gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej – podwyżka wyniesie 56%.
PnasCMqqhUiVNAsla37MMMQj6x8OvOyN6Gbil0zJLkAQ0jAFcMqRe6LQngUWgaV31druUDSwBs6YbM4NjFIqj iNedNOj4DmAzYDkyKgvtTdTIxY l7FOOXosWlkdmuEm0TbrYby
Podwyżki cen za gaz w zależności od taryfy, fot. URE

Na poniższej grafice, URE obrazuje zmiany rachunków netto (bez VAT) za gaz odbiorców w gospodarstwach domowych w 2022 roku według nowo zatwierdzonych taryf PGNiG OD oraz PSG.

xINRcKGGMEgTVBz4Lqu0nEWdN7q3bp7hen75jwqGkJYpR1IHnsH8q28l9N4NNn1OtwjiNHt McuC9dNgoGrNCs4tUsZ9XpaVBUxpLoMjgcc MtjoDd6WLKOP5YZAu0MvcbD51sEp

Gaz drogi. Zapłacą odbiorcy

Od początku roku ceny gazu ziemnego osiągnęły rekordowe stawki. Najdotkliwiej wzrost kosztów gazu odczuwają odbiorcy, czyli wszyscy, którzy korzystają z gazu w kuchni oraz na potrzeby ciepłownicze. To właśnie wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi podstawowe źródło pozyskania tego paliwa przez PGNiG OD, jest głównym powodem wzrostu cen dla odbiorców indywidualnych.

URE zatwierdziło taryfę PGNiG OD dla odbiorców w gospodarstwach domowych. To pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu, który został wprowadzony, żeby zmniejszać podwyżki cen gazu w domach.

URE podaje, że pozwala to ograniczyć skalę podwyżki ceny gazu poprzez przeniesienie części kosztów jego zakupu na trzy kolejne lata, a nie jak dotychczas – uwzględnić całość tych kosztów w aktualnie kalkulowanej taryfie.

QkCKjr6zZkGzhS2bV E16FEZ4deB8VWBBw4kMNZh4VYms TItipwa xVAFIQMLCYx12FOnpPTAVq8Ji1vZ4Kn9EuuH0C
Średnie ceny zakupu gazu ziemnego z UE. W drugim kwartale tego roku gaz był trzy razy droższy niż w ubiegłym roku, źródło: URE

Wzrost średnich opłat w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe i opłata abonamentowa) o ok. 77% dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw. URE zatwierdziło też taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez PSG. Wzrost opłat dystrybucyjnych w przyszłym roku dla wszystkich grup odbiorców wyniesie średnio 3,6%.

Ostrzeżenia były, ale nic nie dały

W lecie eksperci zaznaczali, że rekordowo tani gaz w zeszłym roku to już przeszłość, a należy szykować się na jeszcze większe podwyżki. Widocznie są one od kilku miesięcy, ale jak przystało na sezon grzewczy, rachunki za gaz są jeszcze wyższe.

W połowie sierpnia przewidywania co do cen gazu wyglądały następująco:

6lrObXArGaduvzv7s464pLH3kI0xro7wCB78gXR2FIktkjGUsngW8RJ9UdKb4g0pUt4VroMZv7Lj 25EzoH2Oz D3deQ O258FtfbLSZcYbYeZozcQWPMecPoiGSQ9whFu 0QwJP

Dostawami gazu w Polsce zajmuje się Polska Spółka Gazownictwa (PSG) oraz mniejsi dystrybutorzy: PSSE Media Operator sp. z o.o., Polenergia Kogeneracja Sp. z o.o., ESV Wisłosan sp. z o.o. Sprzedażą surowca trudnią się zaś m.in.: Energa, PGE, PGNiG, EWE, innogy, Tauron, Grupa Unimot i inni. 

Czytaj też: Europosłowie popierają inwestycje w wodór i chcą odejścia od gazu. Czy słusznie?

źródło: ure.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.