1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ceny energii elektrycznej i gazu. Minister klimatu o gazie ziemnym i energii jądrowej

Ceny energii elektrycznej i gazu. Minister klimatu o gazie ziemnym i energii jądrowej

Z analiz Eurostatu wynika, że średnie ceny energii elektrycznej w pierwszej połowie roku nieznacznie wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem w 2020. Największe wzrosty cen energii elektrycznej odnotowano w Słowenii, Polsce i Rumunii. Ministra klimatu i środowiska zakończył rozmowy o kryzysie energetycznym w UE.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ceny energii elektrycznej i gazu w pierwszym półroczu 2021 roku

Eurostat podaje, że w pierwszej połowie tego roku ceny energii elektrycznej w unijnych gospodarstwach domowych wzrosły nieznacznie względem analogicznego okresu w poprzednim roku. 

W zeszłym roku cena wynosiła 21,3 euro za 100 kWh, a w tym 21,9 euro za 100 kWh. Średnie ceny gazu w UE według analiz miały tendencję odwrotną, nieznacznie spadły do 6,4 EUR za 100 kWh w pierwszej połowie 2021 roku. Jednak niedawno ceny hurtowe energii elektrycznej i gazu znacznie wzrosły w całej Unii Europejskiej. Oficjalne statystyki z obecnego okresu podwyżek będą dostępne dopiero w kwietniu 2022 roku.

Podatki i opłaty stanowiły 39% rachunków za prąd pobieranych od gospodarstw domowych w UE w pierwszej połowie 2021 r. W przypadku rachunków za gaz analogiczny udział wyniósł 36%.

Energia elektryczna najdroższa w Słowenii, Polsce i Rumunii

Ceny energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrosły w 16 unijnych krajach w pierwszej połowie 2021 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku. Największy wzrost (wyrażony w walutach krajowych) cen odnotowano w Słowenii (+15%), Polsce (+8% ) i Rumunii (+7%).

Największe spadki cen odnotowano zaś w Holandii (-10%), na Cyprze (-7%) i Litwie (-6%). W Holandii wzrosła kwota zasiłku, co przyczyniło się do obniżki cen za energię elektryczną.

Średnie ceny energii elektrycznej (w euro) dla gospodarstw domowych w pierwszej połowie 2021 roku były najniższe na Węgrzech (10,0 euro za 100 kWh), Bułgarii (10,2 euro i Malcie (12,8), a najwyższe w Niemczech (31,9 euro) i Danii (29,0 euro), Belgii (27,0 EUR) i Irlandii (25,6 EUR).

Z kolei największe spadki cen gazu dla gospodarstw domowych w UE w pierwszej połowie roku (wyrażonych w walutach krajowych) odnotowano na Litwie (-23%), a następnie na Słowacji (-10%) i w Polsce (-9%) – podaje Eurostat.

Minister klimatu przeprowadził międzynarodowe rozmowy o cenach energii

21 października zakończyły się dwudniowe spotkania ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z przedstawicielami instytucji unijnych, m.in. z Margrethe Vestager, Komisarz ds. Konkurencji oraz z Kadri Simson, Komisarz ds. Energii. Dyskutowano o obecnym kryzysie energetycznym w UE, a także o dominującym dostawcy gazu, który nadużywa swojej pozycji i o wdrożeniu energetyki jądrowej.

UE musi podwoić swoje wysiłki w egzekwowaniu europejskich przepisów na gazociągu Nord Stream 2. Aby chronić swoich obywateli i przedsiębiorstwa, musi zdecydowanie przeciwdziałać tym praktykom powiedział minister i dodał:

Mówił też o odejściu od węgla, gazie ziemnym i energetyce jądrowej:

Polska będzie potrzebować obu technologii, aby odejść od węgla w energetyce i ciepłownictwie.

Minister stwierdził, że rosnące ceny energii, budzą obawy związane z “potencjalnym brakiem społecznej akceptacji dla ambicji transformacji energetycznej”. Mówił o tym, że energia powinna być dostępna dla każdego Europejczyka, ale i nie ograniczała wzrostu unijnych gospodarek. Minister Kurtyka nawoływał do kolejnej analizy pakietu Fit for 55, aby wyeliminować zagrożenia związane z kolejnymi możliwymi wzrostami cen za energię.

Szczególny nacisk należy położyć na nowy system handlu uprawnieniami do emisji dla sektorów transportu i budownictwa, ponieważ obciąży on mniej zamożne grupy społeczne, co może doprowadzić do pogłębienia ubóstwa energetycznego dodał.

źródło: ec.europa.eu, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.