Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Paliwa kopalne jak papierosy i alkohol? Śląscy aktywiści chcą zakazu reklam węgla, paliw, gazu

Paliwa kopalne jak papierosy i alkohol? Śląscy aktywiści chcą zakazu reklam węgla, paliw, gazu

Z bilbordów zniknęły już papierosy i alkohol. Czy wkrótce ich los podzielą kopalnie i stacje benzynowe? Śląscy aktywiści chcą zakazu reklam węgla, paliw, gazu i mają po swojej stronie Greenpeace oraz kilkadziesiąt europejskich organizacji. 

Reklama

Koniec z reklamami paliw?

W ramach kampanii Ban Fossil Fuel Ads ekolodzy biorą się za spółki węglowe i koncerny paliwowe. Stowarzyszenie BoMiasto domaga się zakazu reklamowania firm opartych na wydobyciu paliw kopalnych.

 – Ich działalność szkodzi środowisku, a tym samym naszemu zdrowiu i życiu. Jeśli nie zgadzamy się na promowanie szkodliwych treści, to przemysł wydobywczy już dawno powinien być objęty zakazem reklamowym wyjaśnia Patryk Białas, prezes stowarzyszenia BoMiasto. 

Kto może zniknąć z bilbordów, spotów i artykułów sponsorowanych? 

Śląscy aktywiści chcą zakazu reklam węgla, paliw, gazu

Zgodnie z treścią petycji zakaz miałby objąć wszystkie firmy wydobywcze: górnicze i paliwowe.

Inicjatywa Ban Fossil Fuel Ads zakłada wprowadzenie unijnej dyrektywy zabraniającej reklamowania i sponsorowania przemysłu opartego o wydobycie węgla kopalnianego. 

Pierwszy krok to zebranie miliona podpisów pod elektroniczną petycją dostępną na stronie https://banfossilfuelads.org

Kolejnym będzie skorzystanie z procedury Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej i przekazanie dokumentu do rozpatrzenia Komisji Europejskiej. Podobne zakazy pojawiły się już w innych miejscach Europy.

Haga blokuje reklamy linii lotniczych

Haga, trzecie największe miasto Holandii, ogranicza możliwość reklamowania samochodów oraz podróży lotniczych. Takich reklam nie zobaczymy już na nośnikach na przystankach autobusowych i tramwajowych. Powód? Rola tych rodzajów transportu w przyczynianiu się do zagrażających ludzkości zmian klimatu.

W holenderskim Lidlu wycofano już także sprzedaż papierosów.

źródło: bomiasto.pl, banfossilfuelads.org, facebook.com/eko.paulinagorska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.