Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zakaz sprzedaży papierosów w holenderskim Lidlu. Wkrótce w każdym innym sklepie w kraju

Zakaz sprzedaży papierosów w holenderskim Lidlu. Wkrótce w każdym innym sklepie w kraju

Od pierwszego października klienci nie kupią już papierosów w holenderskim Lidlu. Sieć supermarketów Lidl wstrzymała sprzedaż tytoniu i papierosów we wszystkich 440 sklepach w całej Holandii. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Tu nie kupisz już tytoniu

Decyzja sieci Lidla Nederland o zaprzestaniu sprzedaży tytoniu została podjęta już w 2018 roku. Wtedy holenderski oddział poinformował, że zarówno papierosy, jak i tytoń muszą zostać usunięte ze wszystkich placówek najpóźniej do 2022 roku. Ostatecznie 440 sklepy w Holandii wycofały wyroby tytoniowe trzy miesiące wcześniej.

Holenderskie Lidle dołączyły tym samym do ruchu zainicjowanego przez fundacje Hartstichting, KWF i Longfonds. Jej celem jest stopniowe oduczanie palenia papierosów wśród młodych osób oraz uwolnienie młodego pokolenia od życia w dymie.

Holenderski Lidl ma nadzieję, że ta decyzja przyczyni się do stworzenia pokolenia całkowicie wolnego od wdychania dymu tytoniowego. Podobne cele postawiła sobie Nowa Zelandia, która planuje wkrótce całkowicie zakazać sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Po ogłoszeniu tego zamiaru w 2018 roku zaczęliśmy stopniowo wycofywać ze sprzedaży papierosy i tytoń. Wszystkie oddziały, które otworzyliśmy w ostatnich latach, były od samego początku wolne od wyrobów tytoniowychpodała rzeczniczka Lidla Nederland.

Zakaz sprzedaży papierosów w sklepach

Wielkimi krokami w Holandii bliża się także wprowadzenie ogólnego zakazu sprzedaży papierosów w pozostałych supermarketach w Holandii. Od 2024 roku nie będzie można kupić paczki papierosów w zwykłym spożywczaku. W 2023 roku zakaz sprzedaży tytoniu zacznie obowiązywać w branży e-commerce.

Papierosy będzie można kupić na stacjach benzynowych, czy tzw. trafikach.

Szacuje się, że rocznie 20 tys. zgonów spowodowanych jest biernym lub czynnym wdychaniem dymu tytoniowego.

Każdego roku w Holandii w październiku odbywa się akcja „Stoptober”. To masowa akcja, mająca na celu oduczyć społeczeństwo palenia.

źródło: brightvibes.com, dutchnews.nl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.