Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francja: firmy tytoniowe zapłacą za sprzątanie niedopałków

Francja: firmy tytoniowe zapłacą za sprzątanie niedopałków

Odpady to palący problem. Szczególnie w przypadku zgaszonych, ale wciąż toksycznych niedopałków. Do środowiska trafia co roku 4,5 biliona tych kilkanaście lat rozkładających się śmieci, które zagrażają zdrowiu i życiu morskich stworzeń. Kto powinien zapłacić za usuwanie tych odpadów? Według francuskiego rządu mają to być producenci tytoniu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zdecydowany krok

Niedawno pisaliśmy o niekonwencjonalnym sposobie sprzątania plaż z toksycznych niedopałków. Robot skonstruowany przez Holendra Edwina Bose i jego kompana, wykrywa niedopałki zanurzone w piasku i wciąga je do specjalnego pojemnika. Być może z podobnych rozwiązań będą musiały skorzystać tytoniowe firmy, które niedługo mają zapłacić za zmniejszenie skali zanieczyszczenia środowiska niedopałkami.

Ponieważ niedopałki składają się nie z naturalnych składników, a przede wszystkim z plastiku, a dodatkowo są małe i lekkie, mogą łatwo kumulować się w środowisku. Czy niedopałki są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska? Tak, ponieważ zawierają dużą dawkę toksycznych substancji, np. arszenik, nikotynę i ołów, które przez długi czas mogą znajdować się w środowisku. We Francji pali ok. 30% społeczeństwa (od 18 do 75 r.ż). 

Zakaz wyrzucania

Francuski rząd zapowiedział, że blisko 100 milionów euro rocznie przeznacza się na sprzątanie środowiska, zaśmieconego niedopałkami. Wkrótce opłaty te pokryją producenci tytoniu, a nie podatnicy. W tym celu zostanie utworzona specjalna organizacja działająca zgodnie z zasadą, “to zanieczyszczający płaci”. Przewiduje się akcje zbierania niedopałków papierosów, dystrybucję przenośnych popielniczek i organizację kampanii edukacyjnych. Takie kieszonkowe popielniczki to norma w wielu miejscach świata np. w kurortach lub na międzynarodowych imprezach muzycznych.

Ministerka ds. ekologii we Francji, Barbara Pompili twierdzi, że każdego roku we Francji niewłaściwe sprzątanie niedopałków przyczynia się do poważnych problemów środowiskowych. Zanieczyszczenie wody i znaczne szkody wyrządzone morskiej faunie i florze, to tylko niektóre z nich. Ponadto ministerka podkreśliła, że to „producenci powinni płacić wytworzone odpady, a nie podatnicy”.

Palisz? W Nowej Zelandii możesz mieć niedługo problem

W Nowej Zelandii planuje się wprowadzić częściowy zakaz sprzedaży papierosów od 2025 roku. Plany rezygnacji z wyrobów tytoniowych miałyby polegać na stopniowym podwyższaniu wieku, w którym można legalnie kupić paczkę papierosów. Dodatkowo ministerstwo rozważa redukcję dopuszczalnego poziomu nikotyny w wyrobach tytoniowych, a także zakaz stosowania filtrów, które nie są biodegradowalne.

źródło: brightvibes.com, rtl.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.