Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francja: firmy tytoniowe zapłacą za sprzątanie niedopałków

Francja: firmy tytoniowe zapłacą za sprzątanie niedopałków

Odpady to palący problem. Szczególnie w przypadku zgaszonych, ale wciąż toksycznych niedopałków. Do środowiska trafia co roku 4,5 biliona tych kilkanaście lat rozkładających się śmieci, które zagrażają zdrowiu i życiu morskich stworzeń. Kto powinien zapłacić za usuwanie tych odpadów? Według francuskiego rządu mają to być producenci tytoniu.

B1
Reklama

Zdecydowany krok

Niedawno pisaliśmy o niekonwencjonalnym sposobie sprzątania plaż z toksycznych niedopałków. Robot skonstruowany przez Holendra Edwina Bose i jego kompana, wykrywa niedopałki zanurzone w piasku i wciąga je do specjalnego pojemnika. Być może z podobnych rozwiązań będą musiały skorzystać tytoniowe firmy, które niedługo mają zapłacić za zmniejszenie skali zanieczyszczenia środowiska niedopałkami.

Ponieważ niedopałki składają się nie z naturalnych składników, a przede wszystkim z plastiku, a dodatkowo są małe i lekkie, mogą łatwo kumulować się w środowisku. Czy niedopałki są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska? Tak, ponieważ zawierają dużą dawkę toksycznych substancji, np. arszenik, nikotynę i ołów, które przez długi czas mogą znajdować się w środowisku. We Francji pali ok. 30% społeczeństwa (od 18 do 75 r.ż). 

Reklama

Zakaz wyrzucania

Francuski rząd zapowiedział, że blisko 100 milionów euro rocznie przeznacza się na sprzątanie środowiska, zaśmieconego niedopałkami. Wkrótce opłaty te pokryją producenci tytoniu, a nie podatnicy. W tym celu zostanie utworzona specjalna organizacja działająca zgodnie z zasadą, “to zanieczyszczający płaci”. Przewiduje się akcje zbierania niedopałków papierosów, dystrybucję przenośnych popielniczek i organizację kampanii edukacyjnych. Takie kieszonkowe popielniczki to norma w wielu miejscach świata np. w kurortach lub na międzynarodowych imprezach muzycznych.

Ministerka ds. ekologii we Francji, Barbara Pompili twierdzi, że każdego roku we Francji niewłaściwe sprzątanie niedopałków przyczynia się do poważnych problemów środowiskowych. Zanieczyszczenie wody i znaczne szkody wyrządzone morskiej faunie i florze, to tylko niektóre z nich. Ponadto ministerka podkreśliła, że to „producenci powinni płacić wytworzone odpady, a nie podatnicy”.

Palisz? W Nowej Zelandii możesz mieć niedługo problem

W Nowej Zelandii planuje się wprowadzić częściowy zakaz sprzedaży papierosów od 2025 roku. Plany rezygnacji z wyrobów tytoniowych miałyby polegać na stopniowym podwyższaniu wieku, w którym można legalnie kupić paczkę papierosów. Dodatkowo ministerstwo rozważa redukcję dopuszczalnego poziomu nikotyny w wyrobach tytoniowych, a także zakaz stosowania filtrów, które nie są biodegradowalne.

źródło: brightvibes.com, rtl.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.