Indyjska artystka zaprojektowała naczynia z niedopałków papierosów

Indyjska artystka zaprojektowała naczynia z niedopałków papierosów

Trzysta niedopałków – tyle potrzeba Sachi Tungare, aby stworzyć jedno naczynie z tego wszechobecnego odpadu. Wszystko po to, aby znaleźć zastosowanie dla śmieci, które na co dzień szpecą ulice i chodniki.

Aleja petów

Wszystko zaczęło się od spaceru kobiety przez zatłoczone ulice New Delhi. Okazało się, że na ziemi jest tyle papierosowych resztek, że wręcz ścieliły całą ścieżkę. Tungare postanowiła je pozbierać i twórczo przerobić na naczynia własnego projektu. Tylko jedna trasa zapewniła jej ponad 5 kilogramów śmieci.

Niedoszacowane zagrożenie

Zaprezentowana kolekcja Jugaad to nie tylko ciekawe wzory na dziesięciu przedmiotach. To przede wszystkim manifest, który zmusza do refleksji. Pozostawione niedopałki nie tylko są nieestetyczne, ale również szkodliwe. Substancje w nich zawarte uwalniane są do rzek i do gleby, zatruwając ją. Śmiertelnie niebezpieczne są również dla fauny i flory.

 Niedopałki są tak samo złe jak plastikowe słomki, jeśli nie gorsze. Zasadniczo składają się one z plastikowych włókien octanu celulozy i papierowej okładki, wraz z mnóstwem szkodliwych toksyn i substancji chemicznych, które są wymywane przez wodę do środowiska. Te filtry octanowe z celulozy potrzebują długiego czasu na degradację i nawet wtedy rozkładają się na mikrocząsteczki, które pozostają w środowisku przez lata. – mówi Sachi.

Ekologiczne przetwarzanie 

Samo przetwarzanie odpadów przez artystkę odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad eko i w zgodzie z recyklingiem, czyli naturalnymi metodami. Zastosowane substancje czyszczące sprawiają, że bez obaw można używać naczyń, ponieważ nie są szkodliwe dla odbiorcy.

Materiał, zanim zostanie rozpuszczony i zmieszany z kolorem,  jest dokładnie czyszczony przy użyciu ekologicznych środków czyszczących. Następnie produkt zostaje szybko wrzucony do form. Charakter octanu celulozy jest taki, że kiedy jego roztwór wchodzi w kontakt z wodą, tworzy się osad. Osad krzepnie w formie i oddziela się od pozostałej cieczy, która jest następnie wylewana. Tak powstają płynne, organiczne formacje, które występują w całym zbiorze”. – mówi Sachi Tungare

Walka z niedopałkami trwa

Coraz więcej osób zwraca uwagę na skalę problemu, jakim są pozostawione resztki papierosa. Niedawno pisaliśmy o akcji w polskich miastach.

Ciekawą opcją jest również zaprezentowany omnicalculator, który pozwala nam aktywnie włączyć się w akcję. Dzięki niemu możemy pochwalić się efektami swoich akcji sprzątających oraz oszacować, ile niedopałków zebraliśmy, jak długi czas na to poświęciliśmy.

https://www.omnicalculator.com/ecology/niedopalki-papierosow

Wszystkie akcje ekologiczne są godne pochwały. Jednak najlepszym wyjściem z sytuacji jest prewencja. Dlatego, jeśli jesteś osobą palącą, nie zapomnij trafiać do kosza ze swoim petem. Nikt nie chce ich oglądać na ulicy.

Źródło: whitemad

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.