Ekologia w rytmie techno

Ekologia w rytmie techno

Czy zagadnienia ekologiczne mają coś wspólnego z muzyką techno? Okazuje się, że tak, i to na całym naszym kontynencie. Świadczą o tym liczne akcje na festiwalach muzyki elektronicznej, propagujące idee czystego środowiska, redukcji zanieczyszczeń i miłości do muzyki oraz natury.

Kwiaty i muzyka

Z tymi dwoma pojęciami nie bez powodu kojarzy się kulturalna i obyczajowa rewolucja z lat 60. Kwiat był wówczas symbolem pokoju, miłości i wolności. I takim pozostał do dzisiaj. 

Niemcy, Berlin – Botanische Garten. To tutaj znajduje się niesamowita szklarnia obfitująca w tropikalną roślinność. Wysokość konstrukcji sięga 23 metrów, co plasuje ją jako jedną z największych tego typu szklarni na świecie. W towarzystwie kolorowych roślin, bujnych lian i pnączy odbył się pod koniec lipca jeden z live’ów muzyki elektronicznej. Niemiecki dj techno Recondite w Botanische Garten ustawił konsolę z winylami i ku uciesze zagrał dynamicznego seta, który w oprawie rajskiego ogrodu dostarczył fanom niezapomnianych przeżyć. Zresztą Berlin to stolica wolności i muzyki techno z legendarnym Tresorem, czy Berghein.

1OgH5Wkmhit Tr4h0i8kMKmYk9af 2zDjIjzsnEJZuf0NszjkSj i 9tZXTHx8mKvKD nndqlzc
Roślinność z ogrodu botanicznego w Berlinie

Niemiecki ogród botaniczny jest domem dla niezliczonej ilości gatunków roślin – kaktusów, aloesu, orchidei, agawy, a w tym kwiatów pochodzących z Nowej Zelandii, Afryki, Australii, czy Wysp Kanaryjskich. W ogrodzie znajduje się też gigantyczna lilia wodna, która rozpościera swe płatki pod osłoną nocy. Wilgotny i ciepły mikroklimat stworzony przez te rośliny przenosi z Berlina wprost do tropików.

Kraków techno- i ekologiczny

Unsound Festival jest organizowany od kilkunastu lat w wielkich metropoliach świata: Nowym Jorku, Londynie, Adelajdzie, Toronto, Mińsku, Tbilisi, Pradze, Bratysławie i Krakowie. Organizatorom co roku przyświeca nie tylko idea przełamywania barier w różnych gatunkach, zarówno w muzyce instrumentalnej, jak i elektronicznej. Zawsze pod uwagę wzięte zostają aktualne problemy społeczne i ekologiczne. Jednym z haseł przewodnich krakowskiego festiwalu było motto Flower Power, a grafika przedstawiała bujną roślinność z wplecionym logo festiwalu.

rB8gSyGKBRtnhxqJeOAEIkJ3fJJNkYR8R3Wopzudg90KWqvIiHrpNJ Ra7IBIfvFycA49fyQPaK2W0s3qYjpNvn ivX5L6nLqQOl4L3ToctTVSP GekU5Euvwy jqUNzNBnEtM83

Organizatorzy uwzględniają podczas trwania festiwalu problemy, z jakimi mierzy się współczesny człowiek. Podczas występów dj-ów mogliśmy obserwować na przykład wyświetlany na wielkim ekranie wirtualny spacer po Czarnobylu, obrazujący człowiekowi Zachodu, jak silna jest natura, samoistnie odradzająca się na miejscu jednej z największych katastrof ekologicznych świata. Zaangażowani w panele dyskusyjne autorzy muzyki, zawsze podkreślali, że Unsound to coś więcej, niż muzyka, a styl bycia, koegzystujący z innymi bytami Ziemi.

Widzimy świat naszymi oczami

Z kolei inny, ukraiński artysta sceny muzyki techno Etapp Kyle wydał właśnie krótką płytę, do której klipy nagrywane były w ukraińskiej Bukowinie. Chociaż Bukowina jest obecnie częścią Ukrainy, wcześniej należała do Mołdawii, Cesarstwa Habsburgów, Cesarstwa Rosyjskiego, Rumunii i Związku Radzieckiego. Jej burzliwa historia i położenie na granicy Rumunii i Mołdawii zaowocowało niezwykle zróżnicowanym miksem złożonym z rozmaitych kultur. Artysta pokazał to w nowym w teledysku do utworu tytułowego „Nolove”. Tam młodzież, moda, kultura muzyczna spotykają się z religią, przemocą i wojną, co podkreśla mroczna wizja muzyczna artysty.

Polski techno las

Techno Las 2019 posadził 774 nowe drzewa – podawał inicjator imprezy, która kocha przyrodę i muzykę taką samą miłością. W 2018 roku posadzono ponad 400 drzew, co łącznie dało tysiąc nowych wytwórców tlenu. Techno las to wizja, łącząca najlepszych artystów sceny techno z działaniem na rzecz ekologii i rozwoju.

Na innych polskich festiwalach, takich jak UP TO DATE, czy Tauron Nowa Muzyka mogliśmy podziwiać ekologiczne inicjatywy, rzemiosło z naturalnych surowców, ubrania z recyklingu, czy zjeść pyszne, roślinne dania. Takich inicjatyw młodych Polek i Polaków jest bardzo dużo. Zatem miłego odsłuchu i dbajmy o ekologię!

ctRvRWD5pGSxrLOotQcmrxZTgJJS THj2zcaqfE57s83tvrt c 5mtTBoHZdCCL6lg29F LGkPJpmpAiJT0X0jxjQkK1G1SuJFVFPMc VwiAgBX4Twazfk9BbcNN WQbljZ0FhjF
Źródło: muno.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.