Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

5 sławnych wegetarian nauki. Wśród nich Tesla

Nauka

5 sławnych wegetarian nauki. Wśród nich Tesla

Potrafimy wskazać ich wynalazki i osiągnięcia, jednak nie mamy pojęcia, że stosowali dietę wegetariańską. Jedni robili to z kwestii światopoglądowych, inni zdrowotnych. Jednak każdy powód jest dobry, aby zrezygnować ze spożywania mięsa, lub chociaż je ograniczyć. Poznaj 5 sławnych wegetarian ze świata nauki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Albert Einstein

Fizyk i laureat Nagrody Nobla został wegetarianinem dopiero w ostatnich latach swojego życia. Wiadomo jednak, że o diecie wegetariańskiej wypowiadał się przychylnie na długo przed tym, zanim sam zaczął ją praktykować. W 1954 roku rok przed śmiercią tak pisał w liście do Hansa Muehsam: 

– Więc żyję bez tłuszczów, bez mięsa, bez ryb, ale czuję się bardzo dobrze. Zawsze uważałem, że człowiek nie został stworzony, aby być drapieżnikiem i mięsożercą. 

Isaac Newton

Odkrywca prawa powszechnego ciążenia przestał jeść mięso 5 lat przed swoją śmiercią. Nie są znane dokładne powody jego decyzji, jednak można podejrzewać, że Newtonem kierowały miłość i współczucie dla zwierząt, o czym pisał Wolter w „Rozprawie o Newtonie”. 

Thomas Edison

Zawdzięczamy mu żarówkę elektryczną, jednak niewielu z nas wie, że Edison był nie tylko inteligentnym wynalazcą, lecz również wegetarianinem. W 1908 roku donosił o tym “Vegetarian Messenger”, brytyjskie czasopismo skierowane do niejedzących mięsa. 

Podczas choroby, zapalenia wyrostka, pan Thomas Alva Edison musiał całkowicie zrezygnować z mięsa i przejść na dietę wegetariańską. Słynny wynalazca był tak zachwycony nowym sposobem odżywiania, dzięki któremu wrócił do zdrowia, że zdecydował się przestać jeść mięso również po chorobie.

Nikola Tesla

Inżynier i myśliciel za jeden z największych problemów świata uważał głód. Twierdził, że najlepszym sposobem jego zażegnania jest zrezygnowanie z hodowli zwierząt, na rzecz uprawy większej ilości warzyw, owoców i zbóż. Ponadto uważał, że zabijanie zwierząt jest nie tylko okrutne, lecz także destrukcyjne dla ludzkiej moralności. 

To, że możemy żywić się tylko roślinami i tak samo żyć oraz wykonywać naszą pracę, nie jest teorią, tylko udowodnionym faktem. Istnieje wiele społeczności jedzących tylko rośliny, które mogą zaimponować nam sylwetkami i siłą. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zlikwidować tę bezsensowną, okrutną rzeź zwierząt, która stanowi zagrożenie również dla naszej moralności. 

Steve Jobs 

Założyciel Apple stosował dietę pescowegetariańską, polegającą na rezygnacji z mięsa czerwonego i drobiu, a pozostawieniu w jadłospisie ryb. Jobs powiedział, że do przejścia na wegetarianizm zainspirowała go książka “Diet for a Small Planet” autorstwa Francesa Moore Lappé. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.