Francja w końcu przyjazna pszczołom

Od lat mówi się o potrzebie ochrony pszczół, zarówno miodnych, jak i samotnic. Niestety wciąż ogromnym problemem jest masowe stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. W maju 2018 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywy zakazujące opryskiwana upraw środkami zawierającymi trzy związki z grupy neonikotynoidów. Francja zrobiła jeszcze więcej i z własnej inicjatywy „dorzuciła” kolejne substancje aktywnie czynne.

Targi solarne BePositive 2019 w Lyonie: francuska fotowoltaika w normie

Francja nadal jest poniżej swojego potencjału w zakresie energetyki solarnej, jak pokazują statystyki przedstawione przez think-tank France Territoire Solaire na targach energii fotowoltaicznej, które odbyły się w Lyonie. Zgodnie z tymi danymi, w kraju tym nadal jest poniżej 1 GW zainstalowanych systemów PV, a ilość instalowanych systemów jest stała od 2017 roku.

Francuski minister środowiska rezygnuje z funkcji. Francja nie robi postępów w realizacji celów klimatycznych

Ku zaskoczeniu wielu polityków i społeczeństwa we Francji, popularny minister środowiska w rządzie Emmanuela Macrona – Nicolas Hulot – podał się do dymisji w ostatni wtorek sierpnia. Jak donosi agencja Reuters, głównym powodem tej decyzji był brak postępów w realizacji celów klimatycznych oraz w dziedzinie energetyki jądrowej. Komentatorzy podkreślają, że jest to poważny cios nie tylko polityczny, ale i wizerunkowy w Macrona.