Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tusk o energetyce jądrowej: “Prace nad nią rozpocząłem jako premier w 2011 roku”

Tusk o energetyce jądrowej Prace nad nią rozpocząłem jako premier w 2011 roku

Tusk o energetyce jądrowej: “Prace nad nią rozpocząłem jako premier w 2011 roku”

W poniedziałek 12 lutego Donald Tusk odbył błyskawiczną wizytę w dwóch europejskich państwach: we Francji i w Niemczech. Podczas trwania obu z nich odniósł się do kwestii transformacji energetycznej Polski i budowy elektrowni atomowej. Padły ważne deklaracje.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Tematem rozmów m.in. atom

Premier polskiego rządu w miniony poniedziałek udał się z wizytą najpierw do Francji, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem, a następnie do Niemiec, gdzie w Berlinie rozmawiał z kanclerzem Olafem Scholzem. Istotną rolę w obydwu rozmowach odegrał temat transformacji energetycznej oraz budowy elektrowni atomowej w Polsce. 

Pytanie o atom padło podczas drugiej wizyty, na wspólnej konferencji prasowej Tuska i Scholza. Co wówczas odpowiedział polski premier? 

– Jeśli chodzi o energetykę jądrową, Polska będzie podejmowała decyzje zgodne z własnym interesem energetycznym. Jesteśmy zdeterminowani, aby działać na rzecz ochrony klimatu, ale to jest dla Polski bardzo duże wyzwanie – powiedział Tusk. 

Jako warunek niezbędny w procesie transformacji energetycznej kraju, Tusk wskazał kontynuację prac nad znalezieniem alternatyw dla energetyki najbardziej emisyjnej. Taką alternatywę dostrzega w energetyce jądrowej.

Czy Tusk jest przeciwko atomowi?

Podczas trwania wspomnianej konferencji, Donald Tusk odniósł się do zarzutu, czy też obawy, która w przeszłości była kierowana w stosunku do niego. Chodzi spekulacje, jakoby był on przeciwnikiem energii atomowej i wybudowania tego typu elektrowni w Polsce.

– Nie wiem skąd oczekiwanie po zmianie rządu po wyborach, że ja, jako premier, będe negatywnie nastawiony do energetyki jądrowej. Prace nad polską energetyką jądrową rozpocząłem jako premier w 2011 roku. – odpowiedział. 

image 1
Fot.: Clemens Bilan/PAP/EPA

Tusk zapowiada asertywność w relacjach międzynarodowych

Nikt nie oczekuje ode mnie, że będę łatwym partnerem”, powiedział Donald Tusk w odpowiedzi na pytanie niemieckiego dziennikarza o wizję stosunków z Niemcami i wzajemnej współpracy po zmianie polskiego rządu. Tusk w odpowiedzi zadeklarował chęć rozwoju coraz lepszych stosunków pomiędzy oboma państwami, ale zapowiedział też bycie asertywnym – także  w kontekście atomu. 

– Tak długo, jak będę premierem, Polska będzie państwem zorientowanym na jak najlepszą współpracę europejską. Jestem gwarantem przyjaznej i głębokiej współpracy między Polską a Niemcami – zadeklarował Tusk. – To nie zmienia faktu, że czasem mamy rozbieżne opinie, czy różne interesy i będziemy asertywnie o nie zabiegać dodał. 

Podczas wizyty w Niemczech z ust Tuska padło ważne zobowiązanie – Prezes Rady Ministrów wyraźnie zapowiedział znalezienie drogi zabezpieczenia potrzeb energetycznych Polski w autonomiczny sposób, mający realne odzwierciedlenie.

Współpraca Polski i Francji

Wracając do tematu Francji, już kolejnego dnia po wizycie Tuska w Paryżu, minister ds. europejskich Adam Szłapka nazwał ją na antenie TVP Info “przełomową”. Głównymi tematami rozmów były kwestie bezpieczeństwa, w tym tego energetycznego.

– Współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej, nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie – powiedział prezydent Francji, Emmanuel Macron. 

Macron podkreślił w swoim wystąpieniu na wspólnej konferencji prasowej konieczność podjęcia wspólnego działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego obu krajów i w celu osiągnięcia zerowego śladu węglowego w 2050 roku. Zaoferował też wsparcie Polski w prezydencji Rady Europejskiej, którą nasz kraj obejmie już 1 stycznia 2025 roku.

– Czytaj także: Umowa koalicyjna a OZE. Jak zielony będzie nowy rząd?

Źródła: tvpparlament.pl

Fot.: Clemens Bilan/PAP/EPA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.