1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francja nie spełniła celu OZE. Czy Unia Europejska nałoży karę?

Francja nie spełniła celu OZE. Czy Unia Europejska nałoży karę?

Francja nadal nie osiągnęła wymaganego przez Unię Europejską udziału OZE w swoim miksie energetycznym. Chodzi o cel, który miał zostać spełniony w 2020 roku. Czy z tego powodu kraj zostanie ukarany?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czy UE nałoży karę na Francję za OZE?

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE państwa członkowskie zobowiązały się m.in. do spełnienia obowiązkowego celu krajowego w sprawie udziału OZE w swoich miksach energetycznych. Dla Francji wynosił on 23% na rok 2020. 

Trójkolorowym nie udało się spełnić tego celu. Według danych Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zabrakło im 3,9 pkt%. Oprócz Francji celu na 2020 roku nie spełniły również Luksemburg, Słowenia, Irlandia, Holandia, Belgia. Kraje te je, jednak poczyniły  starania mające na celu uzupełnienie braków OZE. Francja jest jedynym krajem, który do tej pory w tej sprawie nie zrobił praktycznie nic.

Co na to Unia Europejska? Na razie jest bardzo wyrozumiała. Jak informuje serwis Euroactiv Francja prowadzi aktualnie negocjacje z władzami Włoch i Szwecji w sprawie zakupu zielonej energii. W tych krajach bowiem występuje nadwyżka OZE. Według nieoficjalnych szacunków Francja na ten cel miałaby wydać ok. 500 mln euro.

Fotowoltaika na parkingach we Francji

Jednocześnie z Francji docierają informacje o ciekawych pomysłach na produkcję zielonej energii. W 2022 roku senat tego kraju przyjął prawo, które nałożyło obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych na dużych parkingach (z co najmniej 80 miejscami parkingowymi). 

Operatorzy takich miejsc, którzy nie zastosują się do nowych przepisów będą musieli zapłacić państwu karę. Na realizację tego planu mają od trzech do pięciu lat. Od czego zależy ta rozbieżność? Parkingi posiadające od 80 do 400 miejsc postojowych będą mieli więcej czasu, a te, które mają powyżej 400 mniej. Według szacunków francuskich władz nowe prawo pozwoli na wygenerowanie do 11 gigawatów dodatkowej mocy odnawialnej. 

System energetyczny Francji

Może i Francja nie osiągnęła wymaganego przez unię celu OZE, należy jednak pamiętać, że jej miks energetyczny jest jednym najbardziej niskoemisyjnych w Unii Europejskiej. System energetyczny Francji opiera się na pracy elektrowni jądrowych. W 2022 roku kraj wytworzył 62,7% swojej energii z atomu i 23,8% z OZE.

Co ciekawe z zasobów tych w 2023 roku musieli skorzystać także … Niemcy, którzy 15 kwietnia wyłączyli swoje ostatnie pracujące elektrownie jądrowe. Dzień po tej decyzji system elektroenergetyczny naszych zachodnich sąsiadów musiał zostać wsparty przez Francję.

Co mówi dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE?

Przypomnijmy, że dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE weszła w życie 11 grudnia 2018 roku.  Jej głównym celem jest promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Jak czytamy w opracowaniu na stronie eur-lex.eu dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE:

  • wyznacza wiążący cel Unii Europejskiej (UE) w odniesieniu do udziału takiej energii w miksie energetycznym w 2030 r.;
  • po raz pierwszy reguluje konsumpcję własną;
  • ustanawia wspólny zestaw zasad w zakresie stosowania energii odnawialnej w sektorze energii elektrycznej, ogrzewania i chłodzenia oraz transportu w UE.

Źródło: euractiv.com, eur-lex.europa.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.