Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dolnośląska cyklostrada, czyli 2 tys. tys.km dróg rowerowych. Dojedziesz nimi do Czech i Niemiec  

Dolnośląska cyklostrada, czyli 2 tys. tys.km dróg rowerowych. Dojedziesz nimi do Czech i Niemiec  

Na Dolnym Śląsku powstanie sieć dróg rowerowych, która ma liczyć nawet 2 tys. kilometrów. Ścieżki połączą się z analogową infrastrukturą czeską i niemiecką. Kiedy powstanie dolnośląska cyklostrada?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dolnośląska cyklostrada, czyli rowerem za granicę

Dolnośląska cyklostrada to największy projekt związany z budową infrastruktury rowerowej w całym regionie. Przedsięwzięcie realizuje samorząd. Aktualnie na Dolnym Śląsku jest 640 kilometrów tras rowerowych.

– Dolny Śląsk, jako jeden z pierwszych regionów w Polsce, podjął temat dróg rowerowych w sposób tak kompleksowy. Wspólnie z ekspertami i przedstawicielami środowiska miłośników turystyki rowerowej tworzymy strategię budowy sieci dróg rowerowych w całym regionie. Zadbaliśmy również o wypracowanie standardów projektowych, dzięki którym nowo budowane drogi będą bezpieczne, funkcjonalne, przyjazne dla użytkowników i środowiskamówi w rozmowie z PAP Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

yPbcnxO4 fpe1rcVwX0Chd7y0OfY8sISSGyfRfzWMM6gYdItkt34U9 pgWqtOZSbdAj9PHOQtADVbC0jXIbiqV0lCVzCuQDi4GbyXDv7w8GFb LG54LGumKBjQkdiA3PP2mW636BL9j iSMe0rFCw I
Dolnośląska cyklostrada, czyli 2 tys. tys.km dróg rowerowych. Dojedziesz nimi do Czech i Niemiec . Źródło: geoportal.dolnyslask.pl

Projekt cyklostrady oparty jest o sieć głównych tras rowerowych obejmujących cały region. Drogi te łączą się również z analogicznymi ścieżkami po stronie czeskiej i niemieckiej. Dolnośląska cyklostrada ma mieć 2 tys. kilometrów długości. Jednak te danenie obejmują tras w obrębie miast.

Kiedy powstanie dolnośląska cyklostrada?

Budowa może ruszyć już w przyszłym roku. Oczywiście wszystko zależy od porozumień pomiędzy województwem dolnośląskim, a lokalnymi gminami. 

Władze regionu zapewniają, że dolnośląska cyklostrada to projekt wieloletni i jednocześnie w województwie realizowanych jest też szereg innych inwestycji związanych z turystyką rowerową. Na Ziemi Kłodzkiej powstało np. ponad 200 km tras rowerowych Singletrack Glacensis. Ten system górskich szlaków rowerowych pozwala na przejechanie niemal całej Ziemi Kłodzkiej ścieżkami rowerowymi typu singletrack.

W regionie powstaną też „parki” służące do doskonalenia techniki jazdy dla dyscypliny MTB „cross country”. Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosiło się 30 dolnośląskich gminy. „Parki” będą budowane ze środków samorządu województwa, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz budżetów gmin. W Bielawie, natomiast planowana jest budowa Dolnośląskiego Kolarskiego Toru Szosowego, który ma spełniać funkcję szkoleniowe. Według założeń, mają się tam też odbywać imprezy sportowe. 

Źródło: pap, lubin.pl, dolnyslaskrowerem.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.