Holenderska szkoła zasilana energią słoneczną

Architekci z biura projektowego cepezed z Delf w Holandii zakończyli projekt budynku szkoły w Graafschap w Doetinchem. Obiekt ten jest unikatowy w całej Holandii – nie dość, że budynek dużą część energii elektrycznej pozyskuje z instalacji fotowoltaicznej, to dodatkowo nie korzysta z gazu ziemnego, ale np. z ogrzewania elektrycznego. Na szkole, oprócz paneli fotowoltaicznych, znajdują się również kolektory podgrzewające wodę w bojlerach.

Zrównoważony rozwój plus gospodarka okrężna w amsterdamskim pawilonie Circl

Interdyscyplinarne studio projektowe DoepelStrijkers stworzyło projekt wnętrz pawilonu Circl w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i gospodarki okrężnej. Budynek znajduje się w Amsterdamie w Holandii. Dolne piętra tego obiektu zajmuje siedziba główna holenderskiej grupy bankowej ABN AMRO, która w ten sposób chce podkreślić swoje przywiązanie do ekologii.

Znikający holenderski most

Jak donosi portal businessinsider.com.pl, przykładem nieszablonowego rozwiązania jest most, który został niedawno wybudowany w mieście Nijmegen. Miejscowość ta bardzo często była podtapiania, a wały chroniące miasto przed gromadzącą się wodą były tak zużyte, że w wielu miejscach zaczęły pękać. Trudną do rozwiązania sytuacją zajęli się jednak architekci, a przygotowany przez nich projekt szybko zyskał uznanie okolicznych mieszkańców.