Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dachówka fotowoltaiczna o rekordowej mocy – ekodomy przyszłości

Dachówka fotowoltaiczna o rekordowej mocy – ekodomy przyszłości

Są dużo mocniejsze niż standardowe dachówki, w pełni zintegrowane z budynkiem, a w dodatku produkują energię. Duńska firma wyprodukowała dachówkę fotowoltaiczną o największej jak dotąd sprawności. Czy dachówki fotowoltaiczne zdominują rynek ekodomów przyszłości?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Technologia przyszłości

Działają w pełni tak, jak panel fotowoltaiczny i są estetycznym rozwiązaniem dla klientów nieprzepadających za wizerunkiem instalacji zamontowanych na dachach. Są zaprojektowane tak, aby wyglądały jak zwykłe pokrycie dachu, zamiast typowych paneli słonecznych.

– Większość ludzi przychodzi, i nie ma o tym pojęcia a – podaje pierwszy właściciel dachu fotowoltaicznego marki Tesla w Oregonie.

Dachówka fotowoltaiczna to specjalnie zaprojektowana płytka absorbująca promienie słoneczne i produkująca energię elektryczną.

Rekordowa dachówka

Duński startup Dansk Solenergi ApS opracował dachówkę fotowoltaiczną o rekordowej sprawności 14,2%! Płytka waży 13,6 kg, a jej moc wyjściowa wynosi 175 W.

Technologia może być wprowadzona zarówno do nowych domów, jak i podczas renowacji istniejących budynków. Według Dansk Solenergy płytkę można stosować na zabytkowych budynkach, nowych kompleksach mieszkalnych, projektach architektonicznych, kościołach i elewacjach innych budynków. Firma twierdzi również, że jej technologia ma wiele innych zastosowań w urządzeniach termicznych, oświetleniu i szyldach.

– Nasza technologia jest całkowicie bezpieczna dla środowiska oraz nie jest łatwopalna – powiedział rzecznik prasowy firmy dla PV Magazine. – Projekt elementów budynku ułatwia montaż w bardzo konkurencyjnej cenie zarówno w przypadku nowych budynków, jak i renowacji budynków.

Urządzenie jest obecnie produkowane w Danii, gdzie firma eksploatuje linię o mocy 40 MW. Dodatkowo dachówki są dostępne w kilku kolorach – podaje rzecznik prasowy. – Prowadzimy rozmowy z niektórymi dużymi firmami, aby zainwestować i zwiększyć nasze moce produkcyjne – dodaje.

T2B4FQ6llsHHF6pii4wowS1heuzF1aqzTkndAjgmpyDvdkJ4dp8HxdvPpjPN uqHU3z5tmvRd2q4kdZ0DoWxKSx9aU95YC8kzybxAF 4hnTBqrEDNGvRJh07gqClIMp1NNgn BVT=s0

Fot: Rekordowe duńskie dachówki/ źródło: pv-magazine.com

źródło: pv-magazine, ktvz.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.