Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co przekonało turystów do dbania o środowisko? Eksperyment

Co przekonało turystów do dbania o środowisko? Eksperyment

Czy subtelne komunikaty i wskazówki mogą zachęcić turystów do proekologicznych zachowań, które ochronią ekosystemy morskie i lądowe? Na indonezyjskiej wyspie Gili Trawangan, przeprowadzono dwa eksperymenty, aby to sprawdzić.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Testowanie turystów

Gili Trawangan to popularny kierunek wakacyjnych podróży. Niestety nawet rajskie plaże zasypane są ogromnymi ilościami plastikowych odpadów, nawet tych niewidocznych, zwanych mikroplastikami. Chcesz wiedzieć, gdzie czają się te mikroskopijne granulki? Przeczytaj koniecznie, skąd pochodzi i gdzie znajduje się go najwięcej.

Autorzy badania z Leibniz chcieli sprawdzić, czy turyści mają wiedzę, jak przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko.

Czy, aby na pewno potrzebujesz foliówki?

Jeden z eksperymentów przeprowadzono w sklepie spożywczym. „Czy potrzebujesz plastikowej torby?” pytał kasjer w sklepie, nakierowując niejako klienta na rodzaj surowca, z jakiego zrobiono reklamówkę oraz na samą potrzebę jej zabrania. Autorzy i zarazem obserwatorzy badania doszli do wniosku, że odpowiednia komunikacja i podobne pytania mogą być zachętą dla turystów do podejmowania działań przyjaznych środowisku.

YyCP5prJ3X1lcIY2A0W6JvAb8 SeXh5MIH1SxERr PssqmDwF5Cv OjM3wcwE IvYYTXR1ucvKbKNo1EIkJ0f7HQAiDtHSB97RhXzwGK kJ5DYmb EK7Jl7pZkGMe

Wielu turystów ma wiedzę i potrafi podejmować świadome kroki na rzecz ekologii. Często przeszkodą jest sam kontekst sytuacji – podsumowują autorzy badania opisanego w czasopiśmie Frontiers of Communication.

Ponadto doszli do wniosku, że osoby prowadzące działalność turystyczną mogą prosto i nieinwazyjnie wpłynąć na zachowania gości z całego świata. Kontakt bezpośredni, twarzą w twarz potrafi dużo bardziej wpłynąć na decyzję ludzi niż ten pośredni.

Autorzy stwierdzili także, że turyści w większości odmawiali używania jednorazowych toreb, bo byli narażeni na spojrzenie oraz ewentualną krytykę sprzedawcy.

Nurkowanie w śmieciach

Przepaść między wiedzą a działaniem istnieje, ponieważ znacznie łatwiej jest myśleć w określony sposób niż każdorazowo zachowywać tę konsekwencję w praktyce – powiedziała główna autorka, Katherine Nelson z Leibniz Center for Tropical Marine Research w Niemczech.

Oprócz ton odpadów plastikowych pływających w ekosystemach morskich, drugim zagrożeniem dla nich są bezpośrednio ludzie, zanurzający się w głębiach mórz i oceanów. Nurkowanie może być niebezpieczne dla morskich zwierząt i destrukcyjnie wpłynąć na rafy koralowe. Chodzenie po niej i dotykanie może doprowadzić do zniszczenia.

Badacze z  Leibniz Center for Tropical Marine Research uznali, że krótkie wprowadzenia i udzielone ludziom wskazówki na temat zasad nurkowania bez naruszania form morskich, w pełni zadziałały. Subtelne sygnały są skuteczne, a poza tym tanie.

źródło: newsmongabay.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.