Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nauka o klimacie warta Nobla

Nauka o klimacie warta Nobla

Przewidywanie anomalii pogodowych i fizyczne modelowanie klimatu zostało nagrodzone na tegorocznej gali wręczenia historycznych nagród im. Alfreda Nobla.

BANER MOBILEB1
Reklama

Dokąd zmierzamy

Ludzie mają moc, aby wpływać znacząco na planetę. Ta myśl towarzyszyła naukowcom, których nagrodzono za wybitne osiągnięcie naukowe w dziedzinie fizyki. “Przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych systemów fizycznych” zagwarantowało trzech naukowców:  Syukuro Manabe (Uniwersytet Princeton w USA), Klaus Hasselmann (Instytut Meteorologii im. Maxa Plancka w Niemczech) oraz ex aequo Giorgio Parisi (Uniwersytet Sapienza w Rzymie).

W dobie galopujących zmian klimatu to wyróżnienie jest szczególnie ważne, ponieważ podkreśla, jak ważne są działanie ograniczające negatywny wpływ ludzi na całą planetę. Człowiek zmienia wokół siebie całą przyrodę, środowisko naturalne, a finalnie klimat.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Klimatolodzy na straży planety

Naukowców wyróżniono za „fizyczne modelowanie klimatu Ziemi, ilościowe określanie zmienności i wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia”. Syukuro Manabe pokazał, jak nadmierna emisja dwutlenku węgla do atmosfery prowadzi bezpośrednio do ocieplenia na powierzchni Ziemi. To on już w latach 60. zaprojektował pionierski komputerowy model klimatu.

Klaus Hasselmann jest z kolei autorem modelu klimatycznego, który jest dowodem na to, że podobne koncepcje są skuteczne w przewidywaniu przyszłej aury i anomaliów pomimo ich wyjątkowej chaotyczności. Hasselmann określił już w latach 70. rolę ludzkości w procesie ogrzewania atmosfery. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Włoch Giorgio Parisi jest zaś autorem odkrycia “wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej”. Wyjaśnił pozornie przypadkowe wzorce w złożonych układach naturalnych, które doprowadziły do ​​przełomów w fizyce poza atmosferą.

Pierwszy raz w historii nagród Nobla wyróżnienie zostało przyznane klimatologom w dziedzinie fizyki.

To wspaniałe i zarazem nieoczekiwane, że nauka o klimacie zyskuje uznanie.  Oczywiście wybór dwóch lub trzech osób, które obrazują wszystkie postępy w nauce o klimacie, jest subiektywny i nieco trudny napisał w wiadomości e-mail Gavin Schmidt, dyrektor Goddard Institute for Space Studies w NASA.

Ale to nie pierwszy raz kiedy komitet Nobla przyznał badaczom atmosfery najsłynniejszą nagrodę na świecie. Trzech naukowców, którzy odkryli, że pewne przemysłowe chemikalia niszczą ochronną warstwę ozonową Ziemi, zostało nagrodzonych w 1995 roku. Pokojową Nagrodę Nobla w 2007 roku otrzymał były wiceprezydent USA Al Gore i Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu. Nagroda ekonomiczna w 2018 roku trafiła zaś do Williama Nordhausa z Uniwersytetu Yale, który badał koszty i konsekwencje globalnego ocieplenia.

źródło: bloomberg.com, wikipedia.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.