1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co z tymi śmieciami? Przełomowe projekty na miarę Nobla

design

Co z tymi śmieciami? Przełomowe projekty na miarę Nobla

Zdeterminowani, młodzi, ambitni projektanci oraz wynalazcy nie chcą czekać, aż planeta zadba o siebie sama lub co gorsza, pokona ją kryzys klimatyczny. Ich projekty nie tylko pokazują, jaki mamy stosunek do odpadów, które sami wytwarzamy, ale też dają nadzieję na zmianę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jest ich wielu

29 niepowtarzalnych projektów z całego świata, zostało wyróżnionych i nagrodzonych w globalnym wyzwaniu “Co może zdziałać design – wyzwanie bez odpadów” (ang. “What design can do – No waste challenge”). Kreatywne pomysły znalazły uznanie jury złożonego z czołowych ekspertów w dziedzinie designu, ochrony klimatu i przedsiębiorczości społecznej. 

Wśród wyróżnionych projektów znalazły się między innymi: głośnik hand made z gliny, wełna leśna z opadniętych igieł sosnowych, interaktywna platforma internetowa zaprojektowana z myślą o edukacji w zakresie materiałoznawstwa, czy opisywana już przez nas trumna z grzybni. A to tylko kilka z designerskich projektów zgodnych z cyrkularną gospodarką (GOZ).

LxEPM0ePP5fO7ZW1ASJv5ref 3 4w8jrVhTgzjqjwM KRe Gp6A2Vy FqAFynomUWSorUm5qtY0k4jVOXYukKEDu4LwdySuyaOYMzwCvdSev6gEUg
Plakat konkursu, źródło: nowaste.whatdesigncando.com

Obserwując źródło problemu

Projekt Waste Watchers przygląda się źródłowej przyczynie problemu związanego z nadmierną ilością plastiku. Obserwatorzy plastiku mobilizują ludzi poprzez platformę internetową do znalezienia przykładów nadużyć producentów, np. nadmiernego i niepotrzebnego pakowania produktów w tworzywa sztuczne, czy proponowania klientom opakowań słabej jakości. 

tCBa9yYjhfhxeE hsmfbrToPvhP0gq7es N5oa3yGhoUuaeNj8vrClBa9zXbliFqCWDSljnnf k Ie8a Vxytd3pvbAHWhr DIEQf
Czy te opakowania były potrzebne?, źródło: nowaste.whatdesigncando.com

Fabulous fungi, czyli barwnik z grzybów

Chemiczne barwniki tekstylne używane w fabrykach odzieży na całym świecie generują ogromne ilości zanieczyszczeń. Niekontrolowane wypuszczanie chemikaliów do wód to katastrofa dla ekosystemów. Projekt Fabulous fungi jest rozwiązaniem tego problemu. 

Istnieją różne gatunki grzybów, wytwarzające pigmenty, które można wykorzystać do barwienia tekstyliów. Ponadto te gatunki grzybów mogą rosnąć na biologicznych materiałach odpadowych, takich jak trzcina lub resztki jedzenia.

Barwnik grzybiczy ma wiele zalet w porównaniu z syntetycznym barwieniem. Oszczędność wody, szerokie zastosowanie, naturalne składniki. 

WFlki kNXL2 GqfscpXAoNquJeq 3Nq8eI2Qwmn7WjEfOS77jNcjI6NIF USz5Rc e31NI b5YTcjJH2IpXFaBfZ67ugZjsoG2nVau0WNefnpwGddny1gpDKp7s 9qFM3iyJB8f1
źródło: nowaste.whatdesigncando.com

Organiczne meble z odpadów

Pulp fusion to reakcja na zalewający nas zewsząd plastik. Krzesło jest nie tylko w 100% biodegradowalne, bo wykonane z makulatury i naturalnych klejów, ale także posiada w składzie cenne nasiona roślin, które po rozkładzie mebla, wyrosną w glebie, aby zrekompensować matce naturze to, co wyciął człowiek oraz odbudować jej naturalne piękno.

GoOEwreRjDb2EK8gOO2K VksRtKmkIWQdjQAxSbpI2LQxN5b2mb53AIh7lYdpnybym5gOZ8zvml UEqCGO6MlPG
źródło: nowaste.whatdesigncando.com

Opakowania stworzone z innych

Unplastic, to projekt, który przetwarza odpady z produkcji żywności i browarów do produkcji nowych i kompostowanych materiałów opakowaniowych. Autorem Unplastic jest firma Outlander Materials, która opracowała tworzywa, wytwarzane ze źródeł przemysłu spożywczego, ich produktów ubocznych i odpadów browarniczych. Materiał jest niezwykle funkcjonalny, kompostowalny i nigdy nie rozpadnie się na mikro- lub nanoplastik. Świat potrzebuje takich alternatyw, ze względu na zanieczyszczenia plastikiem oraz na nową dyrektywę plastikową. 

kwTyCYMRVyrnaWZWutsPk4f2EZMcuufLU3RG9QADuzAONqvHt4MOVUFMz82C8e9N 9 C MkNDbfUOLqTygO Ca7vTeuBmXvl2vIFQIwGEcHqWismVG8CA49vASUNkWNfA6S3JELd
źródło: nowaste.whatdesigncando.com

Poszukiwania jadalnych roślin

Ziołolecznictwo i dieta roślinna towarzyszą nam od wieków. Wildfinding to ruch zachęcający do umieszczania informacji o potencjale dzikich roślin jadalnych w miejskich i wiejskich przestrzeniach. Inicjatorzy zachęcają do bezpiecznego pozyskiwania roślin jadalnych i leczniczych z uwzględnieniem zrównoważonego podejścia do tych delikatnych ekosystemów. 

Projekt zakłada umieszczanie inspirujących naklejek na latarniach ulicznych, stosowanie zużytych kafelków, które wylądowałyby na śmietnisku, czy intrygującym haiku z przepisami i inspiracjami.

0fWCnS1ynb yklhZq8UIAghy4Mjmrvrwmb QVyoQ0khRGS7zmj1w2A6Qe2LKbsSS9GWJ5ydYGpLhShnFD3AA2Wh4w7wlRa28Xkr4sKe hUqwoc2l8YQngKWQi5CcueR WxwjM lL
źródło: nowaste.whatdesigncando.com

Pełna lista i opisy niezwykłych projektów znajduje się na stronie No waste. What design can do.

źródło i fot.: nowaste.whatdesigncando.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.