Jak ograniczyć marnowanie żywności? Korea Południowa wzorem do naśladowania

Szacuje się, że w Polsce trafia rocznie do śmieci około 9 mln ton, a na świecie nawet 1,3 mld ton żywności! To niechlubne liczby, które robią wrażenie i w praktyce stanowią ogromny problem ekologiczny. W dodatku zdecydowana większość nie jest utylizowana. Na tym obszarze wyróżnia się Korea Południowa. Jeszcze w 1995 roku utylizowano tam zaledwie 2% żywności, obecnie współczynnik oscyluje w granicach… 95%. Jak dokonali tego w niecałe ćwierć wieku?

Od 1 kwietnia w Krakowie nowe, kulturalne zasady segregacji odpadów

To nie primaaprilisowy żart, od 1 kwietnia zmienią się zasady segregacji odpadów dla mieszkańców Krakowa. Wynika to z konieczności dostosowania się do przepisów Unii Europejskiej, a także z potrzeby ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju. Miasto, wdrażając nowe zasady, stawia na kampanię informacyjno-edukacyjną, której hasło brzmi: “Kultura niejedno ma imię. Segreguj odpady”.

Drony zbierające śmieci

Bezzałogowe statki latające, czyli drony, początkowo były wykorzystywane w militariach, ale szybko znalazły zastosowanie w innych dziedzinach życia. Dziś służą do celów edukacyjnych, zbierania danych, robienia zdjęć, a także – co ciekawe – mogą sprzątać oceany.