Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jaki panel fotowoltaiczny produkuje najmniejszy ślad węglowy?

Jaki panel fotowoltaiczny produkuje najmniejszy ślad węglowy?

Instytut Fraunhofera opublikował niedawno badanie, w którym obliczono ślad węglowy sześciu modułów fotowoltaicznych z monokrystalicznego krzemu wyprodukowanych w Chinach i Unii Europejskiej. Według obliczeń krzemowe moduły fotowoltaiczne produkowane w Unii Europejskiej wytwarzają aż 40% mniej CO2 niż moduły produkowane w Chinach!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Panel fotowoltaiczny a emisja Co2

Oczywiście instalacje fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną bez produkowania emisji gazów cieplarnianych. Niestety jednak ta przyjazna środowisku technologia wytwarza ślad węglowy podczas produkcji modułów oraz pod koniec ich eksploatacji.

W badaniu Instytut Fraunhofera obliczył ślad CO2 produkowany przez sześć modułów fotowoltaicznych z monokrystalicznego krzemu. Zbadano moduły pochodzące z Chin, Niemczech i Unii Europejskiej.

Nie są to duże emisje, w szczególności biorąc pod uwagę ile śladu węglowego eliminują poprzez swoją pracę. Szacuje się, że około 40 razy mniej CO2 jest wytwarzane na kilowatogodzinę przy użyciu energii fotowoltaicznej niż przy użyciu energii elektrycznej wytwarzanej z węgla brunatnego. 

Powstają również nowatorskie inicjatywy mające na celu redukcje produkcji odpadów w przemyśle fotowoltaicznym. Przeczytaj więcej o w pełni ekologicznych paletach służących do transportu modułów, które dodatkowo nadają się do recyklingu w naszym artykule:

Na jaki panel się zdecydować, by być najbardziej “eko”?

Obecnie Chiny mają dominującą pozycję na rynku przemysłu fotowoltaiki. Według statystyk w 2019 roku Chiny wyprodukowały około 71% wszystkich modułów fotowoltaicznych.

Niestety kraj ten jest również odpowiedzialny za największą ilość emisji gazów cieplarnianych potrzebną do ich produkcji. Według danych podanych przez instytut, w chińskiej produkcji od 50 do 63% udziału energii wymaganej do wytwarzania paneli jest najbardziej wpływowym czynnikiem na emitowany ślad węglowy. Ponadto emisje generowane podczas transportu do UE stanowią jedynie 3 % całkowitej produkowanej emisji. 

Jeśli chcę zainstalować system fotowoltaiczny w europejskiej lokalizacji o średnich wartościach napromieniowania słonecznego, mam duży wpływ na przyjazność dla klimatu poprzez wybór moich modułów fotowoltaicznych – wyjaśnia dr Holger Neuhaus, kierownik działu technologii modułów w firmie Fraunhofer ISE Dzięki modułom fotowoltaicznym produkowanym w UE oszczędzam 40 procent emisji CO2 w porównaniu z modułami importowanymi z Chin – dodaje.

Zaskakujący wniosek

W trakcie badań odkryto również, że moduły szkło-szkło umożliwiają dodatkową redukcję emisji dwutlenku węgla. Szklane moduły redukują ślad węglowy w zakresie od 7,5 do 12,5% w porównaniu z modułami fotowoltaicznymi z foliowymi warstwami tylnymi.

Produkcja ram aluminiowych do modułów fotowoltaicznych ze szklaną płytą tylną jest bardzo energochłonna, dlatego bezramowe moduły szklano-szklane wypadły w badaniu najkorzystniej.

dOH7sTtPYI2p29qgmWXZH9UUmTXcjSmi8AWqAiZwQg9bjkofzNHa7PVoY AS92biDRTMO wK BLM8HuNOYXAdRvCUrr2naHyGOjlSNUw90Eqzr mVk hTMDpIlZHWHYw9 HbmpT=s0

Fot: a) Moduł fotowoltaiczny z warstwą tylną b)Moduł fotowoltaiczny typu szkło-szkło

– Bezramowe szklano-szklane moduły słoneczne wyprodukowane w Europie mają najniższy ślad CO2 – wyjaśnia firma Fraunhofer ISE.

źródło: ise.fraunhofer.de, newsbreak.com, pvmagazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.