Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia geotermalna w Polsce: nowe odwierty za ćwierć miliarda zł! Wnioski z VII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego

Energia geotermalna w Polsce: nowe odwierty za ćwierć miliarda zł! Wnioski z VII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego

W dniach 28-30 września 2021 roku trwa VII Ogólnopolski Kongres Geotermalny. W środę uczestniczyli w nim wiceministrowie klimatu i środowiska: Ireneusz Zyska i Piotr Dziadzio. Jakie są perspektywy rozwoju geotermii w Polsce?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energia geotermalna w Polsce

Jak zaznaczył w trakcie kongresu wiceminister Piotr Dziadzio, priorytetowe programy dla polskiej geotermii zapewnią dofinansowanie dla przedsięwzięć takich jak:

 • wykonanie nowych, badawczych otworów geotermalnych, 
 • zlecenia nowych otworów chłonnych,
 • modernizacja lub budowa ciepłowni geotermalnych.

O jakich kwotach mowa, jeśli chodzi o polską geotermię?

Dofinansowanie do geotermii w Polsce

W ramach tegorocznego programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” prowadzonego przez NFOŚIGW, zostaną sfinansowane projekty w kwocie 229,2 mln zł. Celem projektu jest poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznych. 

Przedsięwzięcia te pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej, a nawet docelowo elektrycznej – podkreślił na kongresie wiceminister Zyska.

Prawie 230 mln zł. zostanie przeznaczonych na wykonanie otworów geotermalnych w 15 miejscowościach na terenie całego kraju. Gdzie zostaną wykonane?

Nowe odwierty geotermalne w Polsce

Odwierty zostaną wykonane w:

 • Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie),
 • Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie),
 • Inowrocławiu i Gąsawie (woj. kujawsko-pomorskie),
 • Łowiczu (woj. łódzkie),
 • Jasienicy (woj. śląskie),
 • Smykowie (woj. świętokrzyskie),
 • Dębnie (woj. zachodniopomorskie),
 • Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).

Współpracujemy też z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym np. w ramach projektu mającego na celu m.in. ocenę potencjału energetycznego i surowcowego wód termalnych i leczniczych w wybranych obszarach zurbanizowanych – mówił podczas kongresu wiceminister Piotr Dziadzio.

Wiceministrowie podkreślali, że energia geotermalna w Polsce ma przed sobą wielką przyszłość.

Energia geotermalna w Polsce – perspektywy rozwoju

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podkreślił, że rozwój i wykorzystanie potencjału, jaki ma energia geotermalna w Polsce to jeden z priorytetowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Rozwój energetyki geotermalnej wpisuje się w nową wizję i strategię rozwoju społeczno-gospodarczego Polski opartą m.in. na wiedzy czy innowacyjnych technologiach energetycznych – powiedział wiceminister.

Wiceminister Zyśka wskazał także, że w Ministerstwie Klimatu i Środowiska duża uwaga przywiązywana jest do zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Energia geotermalna w Polsce także ma zyskać na znaczeniu.

Energia geotermalna jest jednym z komponentów dopełniających realizację celu OZE w ciepłownictwie. W Polityce Energetycznej Polski do roku 2040 przewiduje się stopniowy wzrost znaczenia geotermii w ciepłownictwie systemowym. Wskazuje także, że określenie potencjału geotermalnego wymaga dużych nakładów finansowych przy dużym stopniu niepewności. Wykorzystanie tego typu źródeł ma wiele zalet i stanowi szansę dla rozwoju lokalnego potencjału – podkreślał wiceminister Zyska.

Interesuje Cię energia geotermalna w Polsce? Więcej informacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

źródło: gov.pl/web/klimat

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.