Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejna geotermia w Polsce

Kolejna geotermia w Polsce

Zamiast hałd węgla kamiennego, trzykilometrowe odwierty w głąb ziemi. Na taką przemianę szykuję się wielkopolskie Koło, które postawiło na rozwój czystej energii na terenie miasta. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zdecydowany krok

Zamiana dotychczasowego źródła energii, czyli węgla na energię czerpaną ze źródła odnawialnego to zmiana cywilizacyjna – mówi prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Przemysław Stasiak, odpowiedzialny za prowadzenie projektu budowy ciepłowni geotermalnej w Kole.

Dzięki naturalnie występującym pod ziemią złożom geotermalnym, w Kole powstaje ciepłownia geotermalna, której budowa ma znacznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza, redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Burmistrz Koła, Krzysztof Witkowski jest przekonany, że ta duża inwestycja będzie mieć duży wpływ na rozwój miasta, także pod względem ekologii – ciepłownia ma być w 100% własnością miasta – dodaje burmistrz.

Po budowie geotermii w Kole będzie 80% źródła ciepła z OZE – mówi Krzysztof Witkowski. Ciepło będzie pozyskiwane z głębokości ok. 3 km – dodaje Przemysław Stasiak. 

Projekt jest już na kolejnym etapie – ekipa wykonuje drugi odwiert, dzięki czemu ciepłownia będzie posiadała tzw. dublet geotermalny – otwór produkcyjny i otwór chłonny. Woda zaś będzie krążyć w obiegu zamkniętym.

Kąpiel w basenie geotermalnym

Czysta energia z elektrociepłowni ma wkrótce zasilić też kompleks rekreacyjno-sportowy. Mieszkańcy Koła i pobliskich miejscowości będą mogli korzystać z kąpieli geotermalnych  w zewnętrznych basenach. W Polsce coraz chętniej korzysta się na wzór krajów nordyckich i skandynawskich z kąpieli geotermalnych oraz saunowych – w obu tych przypadkach można liczyć na prozdrowotne działanie.

Projekt w Kole nosi nazwę „Budowa ciepłowni geotermalnej w mieście Koło wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego MZEC Sp. z o. o.”. Uzyskał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota dofinansowania wyniosła prawie 16 mln zł. 21 mln zł ma zostać przeznaczone przez Spółkę oraz pożyczone od NFOŚiGW w Warszawie. Cała inwestycja jest warta ponad 37 mn zł brutto. 

We wsi Sękowa także powstaje niecodziennego, hybrydowe źródło energii. Przeczytaj więcej o połączeniu geotermii i energii słonecznej.

źródło: lm.pl. thinkgeoenergy.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.