Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kąpiele geotermalne, czyli relaks po islandzku

arkanes

Kąpiele geotermalne, czyli relaks po islandzku

Islandzkie baseny geotermalne przyciągają podróżników i wielbicieli natury z całego świata. Faktem jest, że ten kraj może pochwalić się nie tylko ogromną ilością energii zgromadzonej we wnętrzu ziemi, ale także darmowymi udogodnieniami i rozwiązaniami, służącymi relaksowi i wypoczynkowi.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kraj przyjazny, choć aura surowa

W Islandii praktycznie wszędzie dostaniesz darmową kawę. W banku, na basenie, a nawet w sklepie spożywczym. Podobnie jest w przypadku niektórych rekreacyjnych obiektów geotermalnych na tej wyspie – w przypadku dzikiego miejsca nie ma żadnych opłat za korzystanie z uroków gorących potoków, rzek lub miejsc znajdujących się w sąsiedztwie oceanu.

Kojące kąpiele i nowoczesna architektura

W mieście Akranes w Islandii zadbano też o odpowiednią architekturę, która podkreśliła uroki islandzkiej geotermii, a także poprawiła jakość korzystania z tych obiektów. Biuro architektoniczne Basalt Architects, które ma w swoim dorobku projekt najsłynniejszego basenu geotermalnego na świecie Blue Lagoon, stworzyło tym razem całkiem darmowy punkt kąpieli geotermalnych w Akranes.

lDHJow2Zwl965s2zUakA8Id5WokaxBj m572aI8QnlPx3PS cBiC qOcNbDV7ED0BrIH7fVd0m gff8xJ FK 6lj4ilI7XOQs7XsQDJlFOFn61yj wcA6PthgNFD23PXbg42hNFh
Najbardziej znany basen geotermalny na globie, w którym każdy otrzymuje dawkę glinki w formie maski do twarzy i ciała, źródło: Blue Lagoon

Łaźnia Guðlaug na plaży Langisandur w Akranes została zaprojektowana w formie trzypoziomowego basenu. Można skorzystać tu z darmowej kapeli w dwóch gorących basenach oraz w jednym chłodniejszym, znajdującym się “na parterze” blisko linii brzegowej oceanu. Na szczycie konstrukcji znajduje się platforma widokowa.

f1twwa 4EfDyOQemh9mQfrnSHBPaTvkeeS46 JLASU5QsbVqwjBBchlzok ASmLCd A0uebFs9Qm5Uny4YqXu YJkz1ZYvGOV1A5cgV7JCXcDjNnlOLk1KzKJ7CSTCNSrdB2X2GY
Konstrukcja wbudowana w brzeg, źródło: dezeen.com/ basalt.is

Basen jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród lokalnych mieszkańców wyspy oraz turystów odwiedzających ten wyjątkowy region świata.

Co najlepsze w Islandii (i w naturze), dostaniesz to za darmo. 

źródło: thinkgeoenergy.com, bluelagoon.com, dezeen.com, basalt.is

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.