W jaki sposób Islandia chce pozbyć się nadmiernej ilości CO2?

Islandia należy do tych krajów Europy, które maksymalnie ograniczają udział paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Już w 2017 r. Międzynarodowa Organizacja Energetyczna opublikowała badanie, z którego wynika, że 99,99% zapotrzebowania energetycznego tego kraju jest zaspokajane dzięki przyjaznym środowisku OZE. Dodatkowo Islandia pracuje nad technologiami mającymi rozprawić się z nadmiarem CO2.

Islandczycy pożegnali martwy lodowiec

W połowie sierpnia bieżącego roku na terenie Islandii odbyła się nietypowa uroczystość. Władze i mieszkańcy kraju zebrali się nieopodal wulkanu Ok, aby pożegnać… lodowiec. W tym niecodziennym wydarzeniu wzięli udział m.in. premier Islandii Katrin Jakobsdottir, minister środowiska Gudmundur Ingi Gudbrandsson oraz była prezydent Irlandii Mary Robinson. O sprawie poinformował portal Tvnmeteo.tvn24.pl.

Codzienny raport smogowy – 20.08.

Dziś wciąż wszystko w normie, zapowiada się więc dzień z dobrej jakości powietrzem. Niestety, synoptycy przewidują intensywne opady deszczu na południu i zachodzie. Pamiętajcie o parasolach. Wiecie, że dwa dni temu (18 sierpnia) Islandia pożegnała lodowiec Okjökull? W 1901 roku zajmował on powierzchnię 38 km2, w 2014 został ogłoszony martwym, a dziś zajmuje niecały 1 km2. Na tabliczce upamiętniającej lodowiec napisano: “List do przyszłości. W ciągu najbliższych 200 lat oczekuje się, że wszystkie nasze lodowce będą podążać tą samą ścieżką. Ten pomnik ma potwierdzić, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić. Tylko ty wiesz, czy to zrobiliśmy”.

W Islandii pojawiła się sieć stacji szybkiego ładowania

Islandia, która wcześniej była jednym z importerów ropy, podjęła działania na rzecz zrównoważonego rozwoju kraju. Dzisiaj aż w 80% korzysta z odnawialnych źródeł energii, w głównej mierze takich jak: energia wodna i geotermalna. Inwestycja w nową sieć stacji szybkiego ładowania to krok, który ma zachęcić Islandczyków do korzystania z pojazdów elektrycznych.