Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Islandczycy planują produkcję paliwa z plastiku

Islandczycy planują produkcję paliwa z plastiku

Pod koniec 2020 roku zarząd islandzkiej spółki zajmującej się gospodarką odpadami i recyklingiem – Sorpa i firma PVD ehf. podpisały deklarację w sprawie współpracy w zakresie produkcji paliwa z tworzyw sztucznych. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Plastik do recyklingu

Sorpa zajmuje się gospodarką odpadami. Priorytetem firmy jest zmniejszenie liczby odpadów i próba ponownego ich wykorzystania lub recyklingu. Od dłuższego czasu przedsiębiorstwo szukało lepszego wykorzystania plastiku, który firma otrzymuje do recyklingu. Wydaje się, że współpraca z PVD ehf. ma szansę wypełnić tę lukę. Niewątpliwą zaletą technologii oferowanej przez PVD jest to, że tworzywo użyte do produkcji paliwa nie musi być specjalnie wyselekcjonowane ani czyste.

Technologia została z powodzeniem zastosowana za granicą, więc nie jest to projekt eksperymentalny. Byłby to zatem bardzo wszechstronny krajowy sposób recyklingu tworzyw sztucznych, który pomoże w lepszym wykorzystaniu trafiających do nas materiałów. Na przykład PVD będzie w stanie przetwarzać biodiesel z plastiku, który zastąpiłby importowane paliwa kopalne. – wyjaśnia Jón Viggó Gunnarsson, dyrektor zarządzający Sorpa.

Plan na budowę fabryki

Rozmowy pomiędzy firmami Sorpa i PVD w sprawie projektu trwają od 2016 roku. Po podpisaniu deklaracji Sorpa nie może podjąć współpracy rozwojowej w zakresie produkcji paliwa z tworzyw sztucznych z inną firmą przez 18 miesięcy. Dodatkowo w tym czasie firma dostarczy PVD do sześciu ton plastiku. Aktualnie trwają pracę nad stworzeniem projektu budowy fabryki, która docelowo zajmowałaby się procesem przetwarzania. Produkcja może realnie rozpocząć się w okresie do 2 lat. 

W ciągu najbliższych dwóch lat Islandczycy mogą być w stanie produkować paliwo z plastiku – informuje islandzki dziennik Morgunblaðið

sorpa 1132x670 islandia
fot. Sorpa, źródło: icelandnews.is

Eksport islandzkich odpadów

Wiele odpadów z Islandii jest wysyłanych za granicę. Eksport śmieci rozpoczął się w 2019 roku, kiedy to zamknięto składowisko w gminie Ölfus. Miasta położone na południu Islandii miały trudności ze znalezieniem miejsca na wywożenie odpadów, przez musiały być transportowane na bardzo duże odległości. Od tego momentu zaczęto je wysyłać za granicę, gdzie są wykorzystywane m.in.: do ogrzewania domów (Holandia) czy produkcji energii elektrycznej (Dania). 

Sorpa od 2014 roku wysłała za granicę 10 tys. ton plastiku do recyklingu. Z czego tylko 40% plastiku wysyłanego do Szwecji uznano za nadający się do recyklingu. Wykorzystanie plastiku do produkcji paliwa umożliwi firmie recykling tworzyw sztucznych na miejscu. 

źródło: icelandnews.is

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.