Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prawo energetyczne: prawie 17 mln inteligentnych liczników do 2028 roku

prawo energetyczne

Prawo energetyczne: prawie 17 mln inteligentnych liczników do 2028 roku

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, wniesionym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zakłada on m.in. harmonogram wdrażania inteligentnych liczników oraz digitalizację rynku energii elektrycznej. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Inteligentne liczniki energii

Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne zakłada, że do końca 2028 roku, liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii będą funkcjonować u co najmniej 80% odbiorców końcowych. Propozycja zmiany ustawy przedstawia również szczegółowy harmonogram instalacji urządzeń w całej Polsce:

  • do końca 2023 roku – 15% odbiorców będzie posiadało licznik ze zdalnym odczytem,
  • do końca 2025 roku – 25% odbiorców,
  • do końca 2027 roku – 65% odbiorców,
  • do końca 2028 roku – 80% odbiorców. 

Koszty przyłączenia urządzeń pokryją operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD). 

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez OSD, obecnie inteligentne liczniki działają u ok. 1,9 mln odbiorców końcowych. Ustawodawcy za cel przyjęli wymianę kolejnych 14,4 mln urządzeń. 

– Krytycznym elementem jest tu budowa zaufania odbiorców do nowych rozwiązań i ich zaangażowanie, na co mają wpływ przede wszystkim przedsiębiorstwa energetyczne i regulator rynku energii – powiedział dr hab. Mariusz Swora, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki. 

Ustawa zakłada digitalizację rynku energii

W projekcie nowelizacji ustawy czytamy o planach uruchomienia Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) i Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE). 

CSIRE posłuży do zbierania i przetwarzania m.in. danych niezbędnych do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, lub rozliczeń za jej sprzedaż i dostarczanie. Jego stworzeniem i monitorowaniem będą zajmowały się Polskie Sieci Energetyczne, którym przypadła rola OIRE. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że dane gromadzone w CSIRE będą stanowić wyłączną podstawę do rozliczeń między uczestnikami rynku detalicznego, m.in. do zawierania umów na dostawy energii. Tym samym CSIRE zastąpi poszczególne systemy OSD, które niekiedy funkcjonują na różnych standardach. 

Szansa dla rynku energii elektrycznej

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreśla, że zadanie, jakim jest wymiana liczników, stanowi dla operatorów systemów dystrybucyjnych duże przedsięwzięcie inwestycyjne, organizacyjne i kosztowe. Dodaje także, że instalacja inteligentnych liczników pozwoli na infrastrukturalny rozwój i digitalizację systemu elektroenergetycznego. 

Ministerstwo Klimatu wylicza listę korzyści dla przedsiębiorstw energetycznych, wśród których znajdziemy:

  • skuteczną i bezpieczną wymianę informacji na detalicznym rynku energii, co pozwoli na sprawną realizację obowiązków i praw,
  • niższe koszty udziału w rynku energii dla sprzedawców,
  • gwarancję szybkości przesyłania danych oraz trwałości rozwiązania CSIRE,
  • umożliwienie rozwoju nowych usług energetycznych, np. taryf dynamicznych,
  • możliwość uzyskania informacji i danych dotyczących nowych odbiorców (po udzieleniu przez nich zgody), co pozwoli na przygotowanie spersonalizowanych ofert.

Europa korzysta z inteligentnych liczników

Pozostałe państwa Unii Europejskiej również skłaniają się ku licznikom ze zdalnym odczytem. Różne jest jednak tempo wdrażania inteligentnych urządzeń w poszczególnych krajach. Jak zauważa Mariusz Swora, we Włoszech i Wielkiej Brytanii trwa już druga fala wymiany liczników. Natomiast Niemcy planują zakończyć wymianę urządzeń do 2032 roku. 

Źródło: gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.