Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie instalacja wychwytywania CO2 w Islandii

geotermia

Największa na świecie instalacja wychwytywania CO2 w Islandii

Rozpoczęła się właśnie budowa pionierskiej instalacji Orca, wychwytującej dwutlenek węgla. Zaawansowany projekt jest realizowany przy geotermalnej elektrowni Hellisheiði – największej elektrowni geotermii w Islandii.

Reklama

Projekt zakłada budowę instalacji wychwytującej CO2 z powietrza. Sam związek ma być składowany w podziemnych studniach głębinowych. Wykonawcą instalacji jest pionierska firma Climeworks. Elektrownia Hellisheiði znajduje się w odległości około 30 km od stolicy, Reykjaviku. Montaż instalacji wydaje się celnym rozwiązaniem z uwagi na dużą ilość zakładów przemysłowych, znajdujących się w tym obrębie wyspy.

Ogromny postęp w technologii

Według firmy Climeworks odpowiedzialnej za projekt instalacja Orca będzie usuwać aż 4000 ton CO2 z atmosfery w ciągu każdego roku. Celem jest zapobieganie emisji nadmiernej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Wciąż podwyższająca się temperatura skutkuje globalnym ociepleniem klimatu.

Zakład Orca łączy kilka zaawansowanych technologii, w tym system bezpośredniego wychwytywania CO2 z powietrza Climeworks oraz proces podziemnego składowania związku, autorstwa Carbfix. CO2 będzie wtłaczany w głąb ziemi w bazaltowe formacje skalne. Taka procedura ma pozwolić na bezpieczne przechowywanie dwutlenku węgla. Climeworks podpisał umowę również z ON Power, islandzkim dostawcą energii geotermalnej, aby móc kontynuować współpracę w pobliżu elektrowni w przyszłości. To pierwsze połączenie tych trzech technologii na taką skalę.

Energia geotermalna z Hellisheiði

Nowy projekt jest realizowany w pobliżu należącej do ON Power elektrowni geotermalnej na Hellisheiði w południowo-zachodniej Islandii. Dzięki temu cała energia niezbędna do przeprowadzenia procesu będzie pobierana w pełni ze źródeł odnawialnych.

Budowa obiektu została przyspieszona dzięki modułowej budowie kolektorów. Jak podaje Climeworks takie rozwiązanie pozwala szybko i skutecznie wdrożyć system do dużych, przemysłowych konstrukcji. 

Proces budowy składa się z dwóch etapów, pierwszy z nich rozpoczął się już w październiku i ma zostać zakończony do końca  tego roku. Drugi etap obejmujący instalację urządzeń i maszyn ma potrwać do 2021 roku – informuje Climeworks, który staje się coraz poważniejszym graczem także na rynku OZE.

Orca to przełomowy projekt, który jest kamieniem milowym zarówno dla naszej firmy, jak i szczególnie dla walki z ociepleniem klimatupowiedział Christoph Gebald, współzałożyciel i współtwórca technologii. 

Czystsza przyszłość

Proces wychwytu magazynowania dwutlenku węgla bezpośrednio z powietrza została okrzyknięta przez ekspertów potencjalnym rozwiązaniem w zmniejszeniu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze. Po drugiej stronie stoją jednak krytycy, argumentujący, że taki proces jest niezwykle kosztowny, a istnieją też inne, alternatywne rozwiązania emisji CO2, na przykład jego redukcja u źródła.

źródło: climeworks.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.