Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa biogazownia w Wielkopolsce – pionierski projekt Strabag

factory

Nowa biogazownia w Wielkopolsce – pionierski projekt Strabag

Strabag Umwelttechnik GmbH wybuduje w Wielkopolsce pierwszą instalację do fermentacji ciągłej selektywnie zbieranych bioodpadów. Jest to unikalna inwestycja w naszym kraju, dzięki której poprzez proces fermentacji można otrzymać biogaz. Jak podał wczoraj na swojej stronie Strabag, w projekcie zostanie wykorzystane bogate doświadczenie ekspertów, służące ekologicznym i nowoczesnym rozwiązaniom.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Projekt

Joint Venture pomiędzy Strabag i poznańskim AK Nova Sp. z. o. o podpisało umowę ze Związkiem Komunalnym Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z Kalisza. Przedmiotem porozumienia jest projekt i wykonawstwo biogazowni – instalacji fermentacji beztlenowej, wiaty i boksów magazynowych w ZUOK Orli Staw. Umowa jest jedną z części programu rozbudowy i modernizacji regionalnego ośrodka przetwarzania odpadów ZUOK „Orli Staw”. Zakład obsługuje mieszkańców z całego województwa wielkopolskiego, czyli 22 miasta o łącznej liczbie mieszkańców  320 000.

Strabag zwraca uwagę na pionierski status tejże inwestycji – będzie to pierwszy krajowy projekt, wykorzystujący recykling odpadów organicznych pochodzących z gospodarstw domowych. Odpady bio uwzględniają resztki jedzenia oraz inne surowce naturalne, na przykład odpady z ogródków.

Jak to się przetwarza?

Przetwarzanie selektywnie zebranych odpadów w docelowej ilości 30 000 t/a odbywa się w fermentatorze, opracowanym w technologii STRABAG LARAN Plug Flow, która została wykorzystana dotychczas w kilku instalacjach firmy w naszym kraju. Technologia ta służy do przetwarzania frakcji odpadów bio, które oddziela się od zmieszanych odpadów komunalnych.

Efekt pracy biogazowni

Dzięki procesowi fermentacji z uzyskanego gazu będzie można wytwarzać energię elektryczną, ciepło, a także wartościowy kompost w zgodzie z rozporządzeniem UE z czerwca 2019 roku dotyczącym nawozów, link tutaj.

GOZ

Inwestycja biogazowni to projekt wpisujący się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Program „Zero odpadów” pozwoli gminom osiągać ekologiczne cele, które wynikają z efektywnej segregacji odpadów. Przypomnijmy, że recykling odpadów to jeden z kroków i założeń GOZ. “Zero odpadów” to program współfinansowany przez Unię Europejską poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności.

Inne bioprojekty 

To nie pierwsza inwestycja Strabag w Polsce, która wykorzystuje zjawisko technologii fermentacji. W kraju wybudowano do tej pory Zakłady Zagospodarowania Odpadów w Tychach, Kielcach i Stalowej Woli. Zaś projekty w technologii kompostowania zostały zrealizowane w Kiełczu i Piotrowie Pierwszym. Zakłady te zajmują się przetwarzaniem zmieszanych odpadów komunalnych.

źródło: strabag.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.