Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ministerstwo Środowiska przekaże 300 mln zł na wsparcie geotermii

Geotermia

Ministerstwo Środowiska przekaże 300 mln zł na wsparcie geotermii

Ruszył proces przyjmowania wniosków o dofinansowanie projektów geotermalnych. Program “Udostępnianie wód termalnych w Polsce” to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Termin składania dokumentów upływa 30 września 2020 roku. 

Reklama

Geotermia – najlepsze OZE?

Jak twierdzi Minister Środowiska Michał Woś, geotermia to w polskich warunkach najlepsze i najczystsze odnawialne źródło energii. 

– Nowy program stanowi kompleksowy instrument wsparcia walki o czyste powietrze. Odpowiada potrzebom rynkowym polskiego przemysłu, przy zaostrzających się normach niskiej emisji CO2 i konieczności prowadzenia zrównoważonego rozwoju. Jest to zdecydowanie najbardziej ekologiczne rozwiązanie – komentuje minister. 

https://twitter.com/MinSrodowiska/status/1306193614473625600

Niewyczerpywalny potencjał 

Energia geotermalna jest opłacalną alternatywą dla paliw konwencjonalnych, a ponadto – przyjazną środowisku i niewyczerpywalną. Jej źródło stanowi wewnętrzne ciepło Ziemi, którego ciągła reprodukcja jest powodowana radioaktywnym rozpadem minerałów (uranu, toru i potasu) w skorupie i płaszczu ziemskim. Energia pojawia się na powierzchni planety jako strumień gorącej wody i pary – naturalnie w gorących źródłach i gejzerach lub przez sztuczne otwory wiertnicze. Według World Energy Assessment energia geotermalna ma najwyższy potencjał wśród odnawialnych źródeł energii. 

Projekt Geotermia
Wnioski można składać do końca września.

Szerokie spektrum zastosowań

Jak czytamy w opracowaniu prof. Anny Sowiżdżał z Akademii Górniczo-Hutniczej, wód geotermalnych najczęściej używa się do celów grzewczych w budownictwie indywidualnym i komunalnym. Ponadto można nimi ogrzewać także szklarnie i uprawy w gruncie. Dodatkowo zasoby geotermalne znajdują zastosowanie w balneoterapii i rekreacji.  

https://twitter.com/MinSrodowiska/status/1306166427452350465

W walce o czyste powietrze

W Polsce idea wykorzystania zasobów geotermalnych liczy sobie już prawie… 30 lat! Pierwsza krajowa instalacja geotermalna powstała w 1992 roku na Podhalu i funkcjonuje do dzisiaj, obecnie pod nazwą PEC Geotermia Podhalańska SA. 

– Wykorzystanie zasobów geotermalnych może przyspieszyć walkę o czyste powietrze w Polsce. Geotermia odnosi sukcesy w sektorze ciepłownictwa, czego doskonałym przykładem jest ciepłownia geotermalna w Mszczonowie. Nie generuje odpadów, jest bezemisyjna i całkowicie bezpieczna przekonuje wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Dekada Geotermii

W Europie z energii geotermalnej korzystają 32 państwa. Opracowanie “European Geothermal Market Report” wykazało, że na koniec 2019 roku na Starym Kontynencie operowało 130 elektrowni geotermalnych, 36 znajdowało się w budowie, natomiast 124 w trakcie opracowywania. 

– Lata 2020-2030 będą nazywane Dekadą Geotermii. Prawo Unii Europejskiej, jak i państw członkowskich, może i powinno wspierać inwestycje geotermalne, jeżeli Unii Europejskiej faktycznie zależy na osiągnięciu celu neutralności emisyjnej do 2050 roku – powiedział Philippe Dumas z organizacji European Geothermal Energy Council. 

Islandia na prowadzeniu

Zdecydowanym liderem w wykorzystaniu energii geotermalnej od kilkudziesięciu lat pozostaje Islandia. Tuż po II Wojnie Światowej agencja rządowa Orkustofnun przeprowadziła szereg badań, które umożliwiły zastosowanie wód termalnych w ogrzewaniu domów. Obecnie ok. 90% islandzkich budynków ogrzewanych jest zasobami geotermalnymi. 

Źródła: gov.pl, geothermaleranet.is, neweurope.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.