Reykjavik – najczystsza stolica na świecie

Według Agencji Reuters, Reykjavik, to jedno z najbardziej ekologicznych miast na świecie. Stolica Islandii wyróżnia się: niską emisją dwutlenku węgla, racjonalną gospodarką zarządzania odpadami oraz dużym udziałem odnawialnych źródeł energii.

Największymi atutami, jakimi może poszczycić się to miasto, są: niska emisja dwutlenku węgla (efekt inwestycji w wodorowe autobusy miejskie i rezygnacji z paliw kopalnych) oraz energia użytkowa pochodzącą w 90% z odnawialnych źródeł (produkowana w elektrowniach wodnych i ze źródeł geotermalnych).

Większość domów Reykjaviku ogrzewana jest ciepłą wodą ze źródeł geotermalnych, dlatego koszty ogrzewania należą do najniższych wśród krajów nordyckich. Tamtejsze elektrownie geotermalne produkują ponad 800 MWh energii.

Aktualnie w Islandii trwają pracę nad wytwarzaniem energii z znajdujących się tam komór magmowych. Rozpoczęto wiercenia, które przynieść mają efekt w postaci pozyskania olbrzymich pokładów pary wodnej.

„Gdyby udało się nam zapanować nad parą nadkrytyczną ukrytą we wnętrzu wulkanu, zyskalibyśmy potężne i stabilne źródło prądu. Pomysł ten można zresztą powielić wszędzie tam, gdzie znajdują się młode systemy wulkaniczne. Na Ziemi jest wiele takich miejsc”, mówi Wilfred Elders, geolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jeden z liderów projektu noszącego nazwę Iceland Deep Drilling Project.

Jak widać, czołowa lokata w rankingu najczystszych miast świata nie jest przypadkiem. Ciężka praca, niebanalne spojrzenie na ekologię oraz uwarunkowania geograficzne przyniosły fenomenalny efekt