Polscy naukowcy wynaleźli alternatywę dla promieni słonecznych

Naukowcy podkreślają, że słońce jest niezbędne do życia i jest jeszcze na tyle młode, że wystarczy dla wielu przyszłych pokoleń. Mimo to polscy badacze pracują nad wynalezieniem alternatywy, która emitowałaby światło zbliżone do słonecznego. Odkrycie może okazać się przełomem.

„Światło jest kluczowym parametrem do przeżycia w kosmosie. Każdy statek kosmiczny, jak i przyszłe habitaty, będą zaizolowane od światła gwiazd. My, jako istoty, rośliny i większość organizmów przystosowanych do światła słonecznego, musimy jakoś zapewnić ludziom i organizmom w kosmosie symulujące światło słoneczne, światło gwiazdy, ale tak żeby nie uszkodzić komórek. Dlatego opracowaliśmy już prototyp takiego oświetlenia, które symuluje światło słoneczne”, wyjaśniła dr Agata Kołodziejczyk ze Space Garden, agencji „Newseria Innowacje”.

Zastosowanie opracowanego przez polskich uczonych wynalazku jest znacznie szersze. Słoneczne oświetlenie może zostać wykorzystane nawet do leczenia depresji, na którą wpływa niedobór witaminy D.

Jak podkreśla dr Agata Kołodziejczyk, istnieją już działające prototypy, które są testowane na grupie osiemnastu osób. Gdy zakończą się one pozytywnie, najprawdopodobniej dojdzie do bliskiej współpracy z firmą Philips, która jest zainteresowana tą nowoczesną technologią.

Działanie tej technologii opiera się na emitowaniu promieni UV z odpowiednią częstotliwością, co wpływa na receptory serotoninowe. To właśnie dlatego opracowane źródło światła ma znacznie szersze zastosowanie niż zwykła żarówka.