Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy inwestują w fotowoltaikę. 6 mld złotych na nowe instalacje

Polacy inwestują w fotowoltaikę. 6 mld złotych na nowe instalacje

Jak donosi portal wysokienapiecie.pl, Polacy chętnie inwestują w fotowoltaikę, na którą z własnej kieszeni wydali ponad 5 mld zł. Dzięki temu energia słoneczna staje się liderem inwestycji w nowe moce wytwórcze. Skąd tak ogromny wzrost? Jak długo się utrzyma?

Reklama

Transformacja energetyczna z kieszeni obywateli

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że zwrot w kierunku źródeł odnawialnych jest konieczny – nie tylko z przyczyn ekologicznych, lecz także ekonomicznych. Okazuje się jednak, że przyspieszenie transformacji energetycznej może spowodować nie tylko działanie rządu, ale oddolne inicjatywy obywateli. Z 6 mld zł wydanych na fotowoltaikę tylko 1 mld pochodził z państwowego dofinansowania. Pozostała kwota pochodziła z domowych budżetów Polaków. Pieniądze zostały przeznaczone na instalacje prosumenckie, nowe moce czy większe elektrownie słoneczne.

Wzrost wyższy niż planowany

Co miesiąc w Polsce produkuje się o 150 MW więcej energii pochodzącej ze słońca. Rok 2020 skończymy prawdopodobnie z wynikiem 3 GW w całej instalacji. Dzięki temu znajdziemy się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy w fotowoltaice.

Mikroinstalacje na czele

Największym inwestorem w energetyce słonecznej są prosumenci, czyli właściciele mikroinstalacji do 50 kW. Ich celem jest zaspokojenie potrzeb energetycznych w domach, małych firmach czy gospodarstwach rolnych. Przyrost prosumentów wynosi aż 100% – ze 150 tys. w zeszłym roku do 300 tys. w tym. Duże znaczenie miały programy dofinansowania “Mój Prąd” i “Czyste Powietrze”.

Oszczędności z fotowoltaiki załatają dziurę budżetową?

Według szacunków, do tej pory dzięki instalacjom fotowoltaicznym udało się zaoszczędzić 300 mld zł. Warto wykorzystać tę zawrotną kwotę, aby zaprojektować nowoczesny plan energetyczny Polski. Zwłaszcza, że na tym polu dalej mamy wiele do naprawy. Jak czytamy w raporcie fundacji ClientEarth, przekraczamy znacznie swój budżet węglowy. W wyniku produkujemy najwięcej CO2 w całej Europie.

Źrodło: wysokienapiecie.pl, portalkomunalny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.