Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak powstaje odwiert geotermalny?

Jak powstaje odwiert geotermalny?

Energia geotermalna staje się coraz powszechniejszym odnawialnym źródłem energii. Aby jednak móc korzystać z geotermii, należy najpierw wykonać odwiert geotermalny. Jak wyglądają przygotowania do jego powstania oraz kolejne etapy jego przeprowadzania?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Proces wiercenia otworu odbywa się etapami. W zależności od konstrukcji, pierwszy etap w przypadku tego otworu [to] odwiercenie średnicą 23 cale. Otwór został wywiercony do głębokości 40 m. Został zarurowany rurami okładzinowymi. [Są to] rury, które powodują, że wykonywanie kolejnych etapów jest bezpieczne i nie powoduje żadnych awarii geologicznych – podkreślił Krystian Pruchniewicz.

Kolejnym etapem wykonywania odwiertu geotermalnego jest jego sukcesywne pogłębianie wiertłem o coraz mniejszej średnicy oraz rurowanie wydrążonego otworu. Niedaleko odwiertu, z którego czerpie się gorącą wodę, powstaje drugi otwór. Służy on do wtłaczania wody geotermalnej na powrót do złoża, ponieważ zostało już od niej odebrane ciepło. W przypadku pozyskiwania energii geotermalnej należy zwrócić szczególną uwagę na zasolenie pobieranej wody – zazwyczaj złoża te są silnie zasolone, z tego względu urządzenia obsługujące złoże powinny być szczególnie odporne na działanie słonej wody.

Jak podkreśla specjalista, czas powstawania odwiertu geotermalnego jest zróżnicowany, ponieważ zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych znajdują się warunki geologiczne oraz postępy wiercenia.

Obecnie interwał [o] głębokości 400-450 m do głębokości 2400 m będzie wiercony przez około 3 tygodnie. (…) Można sobie mniej więcej wywnioskować, że realizacja takiego otworu potrwa od 2 do 3 miesięcy – powiedział przedstawiciel G-Drilling SA.

Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce powstaje obecnie w gminie Szaflary. Będzie on głęboki na 5 km i posłuży nie tylko do ogrzewania gospodarstw domowych, ale – po raz pierwszy w Polsce – także do produkcji prądu elektrycznego. W 2017 r. podpisano umowy na budowę kolejnych odwiertów geotermalnych. Energię pochodzącą z wnętrza Ziemi już niebawem będą wykorzystywały miejscowości, takie jak wspomniana wyżej gmina Szaflary, a także gminy Koło, Sochaczew, Lądek Zdrój oraz Sieradz.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.