Zmarł Jan Szyszko

O godzinie 12.37, dziś (9 października) w nagłych okolicznościach zmarł Jan Szyszko. O śmierci pierwszy poinformował na Twitterze Prezydent Andrzej Duda. Były minister środowiska miał 75 lat.

Rząd zamierza włączyć banki w finansowanie programu Czyste Powietrze

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że resort rozpoczął negocjacje związane z zaangażowaniem samorządów i banków komercyjnych w program Czyste Powietrze. Szef resortu zaznaczył, że udział wszystkich samorządów oraz nawiązanie współpracy z instytucjami finansującymi wiąże się ze zwiększeniem kosztów administracyjnych programu.

Rząd przeznaczy dodatkowe 70 mln złotych na usuwanie azbestu. Bez tych środków pozbylibyśmy się go o wiek później, niż zakładają przepisy

Decyzja o dodatkowym finansowaniu programu była niezbędna w świetle raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że jeżeli tempo usuwania azbestu pozostanie na obecnym poziomie, to pozbędziemy się go w naszym kraju dopiero w 2135 roku, czyli… o ponad wiek później, niż zakładają przepisy, wynikające z rozporządzenia Ministra Gospodarki.

Kolejne reklamówki foliowe objęte opłatą recyklingową?

Nowy przepis ma być nowelizacją tzw. ustawy o foliówkach, która wprowadziła opłatę recyklingową (20 gr plus VAT) za wydawane w sklepach jednorazowe reklamówki (o grubości do 50 mikrometrów). Konieczność nowelizacji wywołana jest przez fakt, że przedsiębiorstwa starają się obejść ten przepis, wprowadzając na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie muszą ponosić opłat.

Jak walczyć ze śmierdzącym problemem?

Ostatnio zaproponowane rozwiązania ustawy antyodorowej zostały odrzucone przez rząd. W związku z tym, jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wznowiono prace nad kolejnym projektem. Kiedy powstaną i zostaną zatwierdzone ostateczne regulacje prawne, trudno stwierdzić.