Rząd przeznaczy dodatkowe 70 mln złotych na usuwanie azbestu. Bez tych środków pozbylibyśmy się go o wiek później, niż zakładają przepisy

Decyzja o dodatkowym finansowaniu programu była niezbędna w świetle raportu Najwyższej Izby Kontroli. Wynika z niego, że jeżeli tempo usuwania azbestu pozostanie na obecnym poziomie, to pozbędziemy się go w naszym kraju dopiero w 2135 roku, czyli… o ponad wiek później, niż zakładają przepisy, wynikające z rozporządzenia Ministra Gospodarki.

Kolejne reklamówki foliowe objęte opłatą recyklingową?

Nowy przepis ma być nowelizacją tzw. ustawy o foliówkach, która wprowadziła opłatę recyklingową (20 gr plus VAT) za wydawane w sklepach jednorazowe reklamówki (o grubości do 50 mikrometrów). Konieczność nowelizacji wywołana jest przez fakt, że przedsiębiorstwa starają się obejść ten przepis, wprowadzając na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie muszą ponosić opłat.

Jak walczyć ze śmierdzącym problemem?

Ostatnio zaproponowane rozwiązania ustawy antyodorowej zostały odrzucone przez rząd. W związku z tym, jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wznowiono prace nad kolejnym projektem. Kiedy powstaną i zostaną zatwierdzone ostateczne regulacje prawne, trudno stwierdzić.

Zainteresowanie programem Czyste Powietrze ciągle rośnie. Złożono już 12 tysięcy wniosków

Na konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk ogłosił, że program „Czyste Powietrze” ma coraz więcej chętnych. Na portalu beneficjenta jest już 70 tys. zarejestrowanych, a złożonych wniosków – 12 tysięcy. Rusza także kampania społeczna „Czyste Powietrze – zdrowy wybór”, która ma uświadomić Polakom przyczyny złego stanu powietrza.