Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prezydent uważa, że energia geotermalna ma w Polsce przyszłość

geotermia podhalańska

Prezydent uważa, że energia geotermalna ma w Polsce przyszłość

W Zakopanem miały miejsce niedawno uroczystości związane z obchodami dwudziestej piątej rocznicy powstania Geotermii Podhalańskiej. Prezydent Andrzej Duda nie mógł w nich wziąć udziału osobiście, jednakże wysłał do uczestników specjalny list. Pisze w nim, że uważa energię geotermalną za jedno z najbardziej perspektywicznych źródeł energii odnawialnej w naszym kraju.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zasoby ciepła pozyskiwanego z wnętrza Ziemi są ogromne i praktycznie nie do wyczerpania. W coraz większym stopniu korzysta z niego wiele państw i społeczeństw” – pisze prezydent. Wskazuje on, że geotermia to źródło czyste i ekologiczne, a na Podhalu jest szeroko dostępne i rozsądnie eksploatowane.

Obecnie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. eksploatuje trzy odwierty geotermalne i planuje wykonanie kolejnego, o rekordowej głębokości pięciu tysięcy metrów. „Cieszę się, że znaczące sukcesy w tej dziedzinie odnosi również Polska. Dokonania Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska są tego pięknym przykładem” – pisze prezydent w liście odczytanym przez swojego doradcę ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej Pawła Sałka, który był obecny na uroczystościach.

W swoim liście Andrzej Duda gratulował wszystkim, dzięki którym firma posiada ogromny dorobek. Wiele jest, zdaniem prezydenta, osób zasłużonych dla jej rozwoju, „urzeczywistniających wartościową ideę geotermii”. Jak wskazuje, dwadzieścia pięć lat temu Geotermia Podhalańska była pionierem w tym sektorze w naszym kraju.

Geotermia oznacza czyste powietrze i ochronę środowiska naturalnego. Umiejętnie korzystając z własnych zasobów, Podhale pielęgnuje i pomnaża swoje unikatowe zasoby” – podsumowuje nasz prezydent w swoim liście.

Podczas uroczystości odczytano także list nadesłany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wskazywał on, iż „energia geotermalna jest szansą na ochronę środowiska naturalnego Podhala, ocalenie jego wyjątkowych walorów przyrodniczych i turystycznych. Chcemy, aby nasze dzieci i wnuki też mogły podziwiać i cieszyć się wyjątkowym pięknem tego regionu”.

Środowisko naturalne to nasze dobro wspólne. Troska o edukację ekologiczną oraz korzyści ekologiczne i gospodarcze płynące z produkcji ciepła ze źródeł geotermalnych czynią państwa przedsiębiorstwo jednym z liderów nowoczesności i modernizacji Polski” – pisał premier.

List nadesłał także minister środowiska Henryk Kowalczyk. Również on podkreślał, że w Polsce znajdują się wyjątkowo bogate zasoby ciepłej wody, dlatego też należy rozważać intensywną eksploatację tego źródła.

Biorąc pod uwagę duży potencjał złóż geotermalnych i korzystne warunki geotermiczne w Polsce, rozwój geotermii i geotermiki staje się również jednym z najważniejszych celów Ministerstwa Środowiska. Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym energii geotermalnej, ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski” – napisał w swoim liście Kowalczyk. Dodał on również, że Geotermia Podhalańska jest wzorem do naśladowania – jasno pokazuje, że warto inwestować w geotermię w naszym kraju.

Ciepło z eksploatowanych przez Geotermię Podhalańską odwiertów ogrzewa domy, hotele oraz obiekty użyteczności publicznej w Zakopanem, ale także w okolicznych gminach: Szaflarach, Białym Dunajcu i Poroninie. Firma planuje także rozbudowę sieci ciepłowniczej, by doprowadzić ją do Nowego Targu.

Jak mówi Wojciech Ignacok, prezes Geotermii Podhalańskiej:

Po długim czasie inwestowania – blisko dwieście sześćdziesiąt milionów złotych w ciągu lat 1998–2017, z czego połowa to dotacje – w odwierty, badania geologiczne i hydrologiczne czy kosztowną budowę praktycznie od zera sieci ciepłowniczej w 2008 roku wyszliśmy na plus i od tego czasu spółka osiąga zyski”.

Spółka powstała w 1993 roku z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest on jednocześnie głównym jej akcjonariuszem, posiadającym 90,5% akcji.

Geotermia Podhalańska kontynuuje tradycje Doświadczalnego Zakładu Geottermiaermalnego PAN, który działał w Bańskiej Niżnej w latach 1989–1993 i zaprojektował oraz uruchomił pierwszą tego rodzaju instalację w kraj.

źródło: wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.