Codzienny raport smogowy – 4.07.

Kolejny dzień z dobrej jakości powietrzem, oby tak dalej! Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się konferencja “People and Climate – Solidarity and Just Transition”, która jest pokłosiem szczytu ONZ w Katowicach. Podczas otwarcia Prezydent RP stwierdził, że “neutralność klimatyczną powinniśmy więc rozumieć w kategoriach bilansowania emisji i pochłaniania CO₂, a nie postępującej za wszelką cenę dekarbonizacji, bez oglądania się na skutki.”

Ustawa o promowaniu kogeneracji podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu energii z systemów kogeneracyjnych. Zadaniem ustawy jest między innymi zmniejszenie ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń i poprawa bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw ciepła i energii elektrycznej dzięki rozwojowi wysokosprawnych systemów wykorzystujących kogenerację.

Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji

Zgromadzeni na globalnym szczycie klimatycznym ONZ – COP24 szefowie państw i rządów przyjęli deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji (ang. Solidarity and Just Transition Silesia Declaration). Przygotowała ją polska prezydencja, a w jej imieniu dokument podpisał Prezydent Andrzej Duda. Deklaracja zakłada realizowanie celów związanych z ochroną klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy w duchu dziedzictwa „Solidarności”.

Prezydent uważa, że energia geotermalna ma w Polsce przyszłość

W Zakopanem miały miejsce niedawno uroczystości związane z obchodami dwudziestej piątej rocznicy powstania Geotermii Podhalańskiej. Prezydent Andrzej Duda nie mógł w nich wziąć udziału osobiście, jednakże wysłał do uczestników specjalny list. Pisze w nim, że uważa energię geotermalną za jedno z najbardziej perspektywicznych źródeł energii odnawialnej w naszym kraju.

Rząd i Prezydent: to człowiek odpowiada za zmiany klimatu

Jeszcze kilka lat temu Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda wyśmiewali teorię zmian klimatu. Dziś rząd PiS podkreśla, że wyniki badań naukowych, w których uczestniczy Polska, wykazują wpływ człowieka na ocieplanie atmosfery, prezydent Duda mówi o konieczności ograniczania emisji CO2, a Polska organizuje globalny szczyt klimatyczny ONZ. To jednak dopiero początek zmian.

Elektromobilność sposobem na smog?

„Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego, co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektromobilność, będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze. Druga to rozpędzenie mechanizmu badań i rozwoju. Od lat poszukiwane są alternatywne źródła zasilania pojazdów mechanicznych. Dzisiaj pierwszeństwo w tym zakresie zdecydowanie przejmuje energia elektryczna. Uważam, że powinniśmy w tym kierunku podążać”, powiedział Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.

Prezydent Andrzej Duda o elektromobilności: to niezależność i czyste powietrze

Prezydent w elektromobilności widzi szansę na innowacyjny rozwój Polski w połączeniu z ekologicznością i niezależnością od dostaw paliw. „Dziś 97% ropy naftowej, z której wytwarzamy benzynę, czy inne paliwa, które służą do poruszania pojazdów mechanicznych, my musimy pobierać z zewnątrz. W przypadku elektromobilności możemy uniezależnić się od importu, ponieważ energię elektryczną jesteśmy w stanie produkować sami”, argumentował Duda.