Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Duda w USA: Amerykanie wybudują w Polsce elektrownię jądrową?!

Duda, Trump, USA

Duda w USA: Amerykanie wybudują w Polsce elektrownię jądrową?!

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych z prezydentem Donaldem Trumpem zaowocowało między innymi nawiązaniem współpracy o budowie elektrowni jądrowej. Czy w Polsce doczekamy się konkretnych postępów w zakresie energetyki nuklearnej?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Elektrownia jądrowa “made in USA”

W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polscepowiedział Andrzej Duda podczas środowej konferencji prasowej w Białym Domu. 

Stany Zjednoczone i Polska niedawno podpisały kilka długoterminowych kontraktów np. na płynny gaz naturalny z USA, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i pracujemy razem, aby zawrzeć umowę, która będzie wspierać rozwój Polski w zakresie elektrowni jądrowychpodkreślił Donald Trump.

Kto wybuduje nam elektrownię?

Realizacja utworzenia polskiej energetyki atomowej będzie polegała najprawdopodobniej na wybudowaniu jednego dużego obiektu. Trump zapowiedział, że wykorzystana technologia “będzie kupowana u jednej z naszych bardzo dużych i bardzo dobrych firm”. 

W Polsce od 10 lat działa spółka PGE EJ1, która miała być odpowiedzialna za wybudowanie pierwszego w Polsce bloku atomowego. Do tej pory nie poczyniono istotnych kroków, które przybliżyłyby nas do posiadania własnego reaktora.

Gaz też z USA

W Polsce trwa rozbudowa gazoportu w Świnoujściu oraz budowa gazoportu w Gdańsku, dzięki którym będziemy mogli otrzymywać od Amerykanów znaczne ilości skroplonego gazu ziemnego LNG. Stoi za tym wielka polityka energetyczna, prowadząca do uniezależnienia się Polski oraz innych krajów Europy Środkowej od gazu importowanego z Rosji.

Stworzenie rzeczywistej alternatywy, a więc dywersyfikacji dostaw ma dla ich bezpieczeństwa znaczenie kluczowepodkreślił Duda.

Źródło: pap.pl, gazetaprawna.pl
fot. Jakub Szymczuk KPRP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.