Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chłodzenie geotermalne. Dwa odległe kraje udowadniają, że to możliwe

Chłodzenie geotermalne. Dwa odległe kraje udowadniają, że to możliwe

Islandia, dzięki wybitnemu położeniu w obszarach aktywności wulkanicznej wie, jak korzystać z zasobów energii geotermalnej. Wyspiarski kraj chce podzielić się doświadczeniem z Indiami, które mogą wykorzystać energię spod ziemi do… chłodzenia i przechowywania zbiorów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wulkaniczna ziemia

Islandia, leżąca na grzbiecie śródoceanicznym, może korzystać z zasobów geotermalnych. Na wyspie geotermia wykorzystywana jest do ogrzewania domów i zakładów, podgrzewania chodników, wody w licznych źródłach i basenach oraz do produkcji energii elektrycznej, którą Islandczycy chętnie wykorzystują np. do oświetlenia swoich plantacji. 

Można powiedzieć, że Islandia posiada nawet nadmiar energii geotermalnej, ale cierpi na deficyt promieni słonecznych. Ze względu na ich małą ilość, Islandczycy wykorzystują duże ilości energii elektrycznej do upraw warzyw i owoców, np. brukwi oraz truskawek. Inny kraj wyspiarski, Nowa Zelandia wykorzystuje energię Ziemi do produkcji… geotermalnego ginu.

Z kolej na brak Słońca nie mogą narzekać Indie. Właśnie tam islandzka firma geotermalna rusza z projektem chłodzenia geotermalnego. Skąd wziął się pomysł na ten projekt i jakie korzyści ma to przynieść Hindusom?

Geotermia do chłodzenia

Islandzka firma GEG Power będzie prowadzić badania w indyjskim regionie Himachal Pradesh. Na tym górzystym, himalajskim obszarze żyje prawie 7 mln ludności. 

Te górzyste tereny, według islandzkiej spółki posiadają niewykorzystany potencjał geotermii. Testy zostaną przeprowadzone w regionie Kinnaur, znanym z ogromnej hodowli jabłek. Zbiory owoców pełnią istotną funkcję w regionie: generują aktywność zawodową i stanowią również główne źródło dochodu.

mVsfMgLWFsRjE7PmvixNiPr4s2 YmVzS aOZ2HMXLMPyX5FiOokPVfGAwExkYf4N9MVOzaJPllhmrJNqH9QhPM QH4WehDnBqA1X4c77zhxVmjVD3RMzsWO31OHg JCsavi0wHVM
Transport owoców przez rzekę i “pływający targ”, fot. Unsplash

Celem GEG Power jest przeprowadzenie studium wykonalności dla wykorzystania niskotemperaturowych zasobów geotermalnych w regionie. Do czego Indiom mogą się przydać te zasoby? Do chłodzenia i przechowywania zbiorów. Korzyści z tego rozwiązania mogliby czerpać miejscowi rolnicy. Jak podaje GEG, dzięki temu mogą uzyskać lepszą cenę na rynku owoców, a rozwój technologii zaktywizuje lokalny rynek pracy. 

EWttlcqb9V0pZQMHcByGCOAJc n2TGU9GmZ upY19Mc2twS kAINm8BgfLvkCzOepAAIdTIyXhzyPk4sq8cZWZV1avivcn3ml
Kinnaur, fot. Unsplash

Do projektu przyłączyło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych Islandii – udzieliło bowiem dotacji i wsparło projekt merytorycznie. Ministerstwo Funduszy Partnerstwa Biznesowego na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Czy to początek współpracy pomiędzy gorącym Indiami a wietrzną Islandią? Wkrótce się okaże, ponieważ badania rozpoczynają się już w styczniu 2022 roku.

A czego Polacy mogą się nauczyć od Islandczyków? Polecamy artykuł:

Przeczytaj koniecznie: Islandia zamienia CO2 w skałę

źródło: gegpower.is, thinkgeoenergy.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.