Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Geotermalny gin

Geotermalny gin

Rotorua to miasto znajdujące się w Nowej Zelandii w centralnej części Wyspy Północnej. To tutaj nad jeziorem Rotorua produkuje się wyjątkowy gin. I nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest wytwarzany przy pomocy energii geotermalnej.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Geotermalny rausz

Rotorua jest pełna geotermalnej energii odnawialnej. Nowozelandzkie cuda natury służą ludziom od wieków – już w epoce wiktoriańskiej gejzery, baseny błotne i kaskady przyciągały zaciekawionych podróżników, przybywających z całego świata.

Potencjał geotermii wykorzystuje też destylarnia Pink & White, która produkuje jałowcowy alkohol z pomocą energii odnawialnej znajdującej się pod ziemią. Dzięki temu wysokoprocentowy alkohol produkowany jest ekologicznie, a kupujący dokładnie wiedzą skąd pochodzi.

Reklama

Jak skała

Destylarnia z Rotorua została założona pod koniec 2018 roku przez trzech mężczyzn, Brada Christie, Kurta Matthewsa i Mitcha Collinsa, którzy “z pełną parą” rozpoczęli produkcję wyjątkowego ginu z użyciem energii geotermalnej. Od początku w ich planach było wykorzystanie jej potencjału. Ponadto destylarnia wykorzystuje nie tylko energię geotermalną, ale również korzysta w procesie destylacji z wulkanicznych skał.

Biały i różowy gin geotermalny otrzymał nagrody na tegorocznym plebiscycie New Zealand Spirits Awards, w którym wybiera się i promuje lokalne, najlepsze alkohole. Biały gin najlepiej smakuje z tonikiem, natomiast różowy skrywa prócz aromatu ziół subtelne akordy malin, truskawek i borówek. 

Z Nowej Zelandii importuje się łącznie prawie 2 mln litrów ginu rocznie, a niecały milion wytwarza się na lokalny rynek. Od 2017 r. krajowa produkcja tego trunku wzrosła o 63%. Podobny boom na trunki w Nowej Zelandii dotyczył kilka lat temu rzemieślniczych piw. Teraz przyszła kolej na geotermalny gin.

źródło i fot.: pinkandwhite.co.nz, stuff.co.nz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.