Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Korzyści geotermii widziane oczami młodych

geotermia

Korzyści geotermii widziane oczami młodych

Ziemia skrywa wszystko, co najcenniejsze – także niewyczerpalne źródła energii odnawialnej.  Jednak, aby wykorzystać szanse, jakie oferuje energia geotermalna, należy nauczyć się, jak szanować złoża i korzystać z nich zgodnie z prawem natury.

Reklama

Zakopany skarb

Edukacja na temat ekologii i odnawialnych źródeł energii jest na coraz wyższym poziomie. Wiedza powinna być pomocna w procesie poprawy jakości stanu środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. W USA po raz kolejny zorganizowano konkurs na odkrywanie tajemnic skarbu zakopanego pod ziemią, czyli energii geotermalnej.

Studenci magisterium i studiów doktorantów w ramach akcji Geothermal Design Challenge umieszczają na infografikach korzyści, jakie niesie za sobą to odnawialne źródło energii. Jesienią ubiegłego roku Biuro Technologii Geotermalnych Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) i Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) zaangażowały studentów w tę akcję, która jest kontynuowana i w tym roku. Wiosenna edycja skupia się na bezpośrednim wykorzystaniu geotermii przez społeczności.

Wiele możliwości geotermii

W zeszłym roku studenci tworzyli infografiki i wizualizacje tak, aby jak najlepiej i najprościej przedstawić funkcjonalność i korzyści płynące z energii geotermalnej. Studenci z całych Stanów Zjednoczonych opracowali precyzyjne, wysokiej jakości plansze ilustrujące aspekty produkcji energii geotermalnej, poparte solidnymi danymi technicznymi. Zaprezentowano też, jak pokonać wyzwania i przeszkody związane z wydobyciem tej energii.

FVaavaWcWclZQiLZc3HOAlnkkUR46wWy g V4xGw2biOwhzBoaL4oXHm6z gygO37oPpQoWzR2o5mdXgDbo6d dZRZG94w6HyyvOegyDhq9UxHLsgSoUyc PtzTAVY0RVburRPQX
I miejsce w konkursie na najlepszą infografikę, źródło: energy.gov

Infografika, która zajęła pierwsze miejsce, jest dziełem zespołu z University of North Dakota i przedstawia korzyści płynące z energii geotermalnej. „Zastosowania geotermii dla świata” zespołu Thermal Vision podkreśla korzyści dla ośmiu powszechnych zastosowań energii geotermalnej: proces osuszania w rolnictwie, gotowanie, ogrzewanie szklarni, akwakultura, wytwarzanie energii elektrycznej, ogrzewanie pomieszczeń, topienie śniegu oraz kąpiele i pływanie. W skład zespołu UND wchodzą absolwenci geofizyki, ​​doktor i magister inżynierii naftowej.

Dla zespołu bardzo ważne było podzielenie się wiedzą, której sami się nauczyliśmy z innymi ludźmi, aby nie tylko podnieść świadomość na temat tego odnawialnego źródła, ale także zwiększyć zaangażowanie wśród ludzi. Projekt Geothermal Design Challenge dał naszemu zespołowi możliwość do osiągnięcia celu w bardzo skuteczny sposób, zwłaszcza po konstruktywnych opiniach, które otrzymaliśmy po akcji mówili członkowie wygranej ekipy.

Drugie miejsce zajęła grupa z University of California, Santa Cruz Geo Slugs. Ich projekt „Green & Unseen: The Future of Geothermal Power” obrazował, jak wykorzystywać energię geotermalną w skali mikro i makro (gospodarstwa, przedsiębiorstwa) oraz jakie są jej korzyści dla ludzi i planety. Na trzecim miejscu znalazła się grupa z Antelope Valley College, która stworzyła projekt „The Heat Beneath Our Feet”. Grafika obrazuje, w jaki sposób geotermalne pompy ciepła okazują się opłacalnym rozwiązaniem do ogrzewania i chłodzenia mieszkań.

Z kolei GeoVision 2019 to raport DOE, który zawiera analizę niewykorzystanego amerykańskiego potencjału energetycznego, jakim jest geotermia. W planie jest zwiększenie udziału geotermii w miksie energetycznym USA o ponad 26 razy więcej, niż do tej pory do 2050 roku. Konkurs Geothermal Design Challenge służy uświadamianiu, jakim potencjałem odznaczają się współcześnie odnawialne źródła energii.

źródło: nrel.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.