Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia geotermalna. Podziemny skarb, który może zasilić europejskie domy

Geotermia

Energia geotermalna. Podziemny skarb, który może zasilić europejskie domy

Wykorzystanie energii geotermalnej na dużą skalę przez długi czas ograniczone było do obszarów wulkanicznych, gdzie ciepło można łatwo uchwycić i przekształcić w energię elektryczną. Obecnie przełom w technologiach wiertniczych otwiera nowe horyzonty, oferując perspektywę “geotermii w dowolnym miejscu”.

BANER MOBILEB1
Reklama

Krótka geotermalna historia Europy

Od wieków ciepło otoczenia uwięzione pod ziemią było wykorzystywane do ogrzewania Europy. Jako przykład możemy podać łaźnie rzymskie, a także pierwszy na świecie system ciepłowniczy w Chaudes-Aigues w XIV wieku. 

Pierwsza elektrownia geotermalna została otwarta w 1904 roku we włoskim Larderello. W 1913 roku generowała 250 kilowatów energii elektrycznej. Ponad 100 lat później, w 2016 roku, energia geotermalna na całym świecie odpowiadała za produkcję 75 tys. gigawatogodzin rocznie. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Energia geotermalna jest tania, niezawodna i odnawialna. Zapewnia produkcję energii elektrycznej, a także ogrzewanie i chłodzenie. Jednak Europa nigdy w pełni nie wykorzystała jej potencjału. 

W Europie do największych użytkowników geotermii należą Francja, Niemcy, Włochy i Turcja. Ostatnio do tego grona dołączyły także Polska i Czechy. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Miasta na całym świecie wykorzystują energię geotermalną do dostarczania energii elektrycznej dla całych społeczności. W Reykjaviku na Islandii od lat 30. XX wieku, 99% energii do ogrzewania pomieszczeń pochodzi z geotermii. 

Geotermia płytka i głęboka

Geotermia dzieli się na dwa rodzaje: 

  • płytką, sięgającą 1 km pod ziemią,
  • głęboką, która sięga do 8-10 km pod ziemią.

Geotermia płytka obejmuje zarówno małe rośliny, jak i dwumetrowe systemy grzewcze w ogrodach, wychwytujące całoroczne ciepło uwięzione w glebie. 

Tego typu systemy możemy spotkać w domowych instalacjach hybrydowych, w połączeniu z kotłami na gaz lub olej. Co ciekawe, energia pochodząca z geotermii płytkiej może ogrzewać większe budynki. Z tego rozwiązania korzysta m.in. Parlament Europejski czy niemiecki Bundestag. 

Z kolei geotermia głęboka jak dotąd była wykorzystywana na obszarach o wysokiej aktywności tektonicznej, takich jak Włochy, Ameryka czy Indonezja. 

W przypadku geotermii głębokiej odwierty sięgają do miejsc, w których Ziemia jest cieplejsza, a ilość dostępnej energii wzrasta o ok. 30 st. Celsjusza na kilometr. 

Według szacunków naukowców, 70% terytorium Ziemi mogłoby dostarczać energię geotermalną dzięki użyciu nowoczesnych technik wiertniczych. 

Znaczny postęp technologiczny

Technologie wiertnicze rozwinęły się w ciągu ostatniej dekady, wykorzystując innowacje stosowanie do tej pory w przemyśle naftowym i gazowym, bez ryzyka trzęsień ziemi spowodowanych szczelinowaniem. 

Innowacje, takie jak przewiert poziomy czy zakres magnetyczny, czynią cały proces łatwiejszym i tańszym. Dodatkowo umożliwiają pracownikom przemysłu naftowego i gazowego przejście na odnawialne źródła energii bez konieczności specjalnych szkoleń. 

Bariery rozwoju geotermii

Istnieje jednak kilka barier przed zastosowaniem energii geotermalnej.

Geotermia operuje na rynkach energii elektrycznej, ogrzewania i chłodzenia, oferując stosunkowo tani produkt. Znacznie utrudnia to odzyskanie wysokich inwestycji kapitałowych. 

Wyzwaniem jest również znalezienie odpowiednich przepływów ciepła przy jednoczesnym ominięciu zasobów paliw kopalnych. Dodatkowo sam wynajem i eksploatacja wiertarek odpowiadają za 40-70% kosztów zaangażowanych w duże projekty geotermalne. 

Sytuacja geotermalna w Polsce

W Polsce idea wykorzystania zasobów geotermalnych liczy sobie już prawie 30 lat. Pierwsza krajowa instalacja geotermalna powstała w 1992 roku na Podhalu i funkcjonuje do dzisiaj, obecnie pod nazwą PEC Geotermia Podhalańska SA. 

Przypomnijmy, że we wrześniu br. ówczesny minister środowiska, Michał Woś, ogłosił program “Udostępnianie wód geotermalnych w Polsce”. Jego celem było finansowe wsparcie projektów “najlepszego OZE”, jak geotermię określił sam minister. 

Więcej o zastosowaniach geotermii oraz perspektywach rozwoju tego sektora przeczytasz tutaj

Źródło: euractiv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.