Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia ukryta pod polskimi miastami. Małopolska na tropie kolejnych złóż geotermalnych

Energia ukryta pod polskimi miastami. Małopolska na tropie kolejnych złóż geotermalnych

Pojawiły się kolejne plany związane z rozwojem geotermii na terenie Polski. Czy małopolskie złoża geotermalne mogłyby zwiększyć udział tego źródła energii w miksie energetycznym polskich miast i zmniejszyć opłaty na rachunkach?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polskie miasta bogate w złoża

Wykorzystanie energii geotermalnej zależy w dużej mierze od dokładnego i wielostronnego opracowania projektów. Trzeba w nich ocenić, czy wykonanie inwazyjnych i kosztownych odwiertów jest opłacalne pod względem ekonomicznym, środowiskowym i ekologicznym. Czy polskie miasta mają szansę, aby wykorzystać energię geotermalną do uzyskiwania prądu i ciepła?

Polska ma bogate złoża geotermalne. Jednak w dużym stopniu znajdują się one na obszarach wysokorozwiniętych aglomeracji, takich jak Warszawa, Poznań, Szczecin, Łódź, Toruń, Płock. Takim przykładem jest też małopolskie Brzesko. 

Badania terenu

Teraz do badania parametrów złóż przymierzają się niedługo dwa polskie miasta: Tarnów i Brzesko, które upatrują szansy w tym odnawialnym źródle energii.

Gmina Brzesko dostała koncesję na wykonanie testowego odwiertu wydobywczego. Wartość tej inwestycji to ok. 20 mln zł. Burmistrz miasta mówi, że geotermia byłaby dla Brzeska alternatywą dla gigantycznie wysokich cen gazu. Dofinansowanie do inwestycji miasto chce  uzyskać z NFOŚiGW, który wsparł już m.in. realizację hybrydowego projektu w gminie Sękowa.

Narodowy Fundusz na początku roku ogłosił nabór wniosków o dotacje na wykonywanie odwiertów. W puli jest 70 mln zł. Wnioski mogą być składane przez samorządy i gminy.

– Mając pewne informacje historyczne, że takie złoża znajdują się na terenie Brzeska, podjęliśmy czynności. Zostały zlecone badania specjalistycznym instytutom i na bazie tych badań dookreślono, że właśnie przy szpitalu jest największe prawdopodobieństwo takich złóż. Na poziomie 2 tysięcy metrów mamy wody o temperaturze około 60 stopni Celsjusza – mówił Tomasz Latocha.

Tarnów liczy na geotermię

Także Tarnów chce skorzystać z możliwej dotacji i alternatywy w postaci zielonej energii. W tym przypadku odwiert ma zostać wykonany na jednym z osiedli mieszkalnych. Jednak oba projekty wiążą się z ewentualnym ryzykiem. Pomimo wykonania kosztownego odwiertu oprócz gorącej wody mogą znaleźć się także inne, niepożądane składniki i gazy, np. metan i siarka. 

Polskie inwestycje wiążą się więc z ryzykiem, wymagają dokładnej analizy ekonomicznej i ekologicznej, oraz wsparcia finansowego. 

źródło: pga.org.pl, bochnia.naszemiasto.pl, rdn.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.