Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Drzewa solarne, czyli co wiesz o czerpiących energię ze słońca kultowych olbrzymach z Singapuru?

Drzewa solarne, czyli co wiesz o czerpiących energię ze słońca kultowych olbrzymach z Singapuru?

Zwykłe drzewa pobierają ze słońca energię. Drzewa solarne dzięki słońcu ją produkują. Ale są także czymś więcej, niż tylko futurystycznie wyglądającymi konstrukcjami. Zobacz, jakie tajemnice skrywają i jakie korzyści przynoszą mieszkańcom Singapuru.

BANER MOBILEB1
Reklama

Drzewa solarne

Gaj Superdrzew to część Ogrodów nad Zatoką (ang. Supertree Grove, Gardens by the Bay), 101-hektarowego parku założonego w 2012 roku w Singapurze. W tym roku mija 10 lat od jego powstania, dlatego warto przypomnieć, dlaczego jeszcze przed pandemią w 2018 roku atrakcje Gardens by the Bay przyciągały ponad 50 milionów turystów rocznie.

Drzewa solarne przypominają kształtem zwykłe drzewo, ale ich korony składają się z paneli fotowoltaicznych.

panele
źródło: gardensbythebay.com.sg

„Liście” drzewa przechwytują energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną, a “gałęzie” kierują tę energię przez pień do centralnej baterii wewnątrz.

18 kultowych olbrzymów wznosi się na wysokość 50 metrów nad ziemią, zapewniając cień w upalne dni.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
okladka 7
źródło: gardensbythebay.com.sg

W nocy ożywiają miasto dzięki ekscytującemu pokazowi świateł i muzyki.

noc 2
źródło: gardensbythebay.com.sg
w nocy
źródło: gardensbythebay.com.sg

Drzewa słoneczne to projekt inspirowany tzw. biomimikrą. Na czym polega ten pomysł?

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Biomimikra

Biomimikra jest jedną z dziedzin nauki i zrównoważonego rozwoju, która zajmuje się naśladowaniem modeli, systemów i elementów natury w celu rozwiązywania złożonych ludzkich problemów. 

W końcu matka natura istnieje znacznie dłużej niż ludzie, dlatego ma nas wiele do nauczenia. Czy wiesz, że…

– kształt skrzydeł samolotu został zaprojektowany tak, aby naśladować skrzydła orłów?
– aerodynamiczne płetwy wielorybów zainspirowały kształt turbiny wiatrowej?
– termity wiercące dziury w swoich kopcach, aby ochłodzić się podczas pustynnego lata, wpłynęły na metodę projektowania bardziej energooszczędnych budynków?

To wszystko przykłady biomimikry. Natura często zapewnia najlepsze rozwiązania. Drzewa solarne dzięki inspiracji przyrodą także mają wiele zalet. 

Zalety drzew słonecznych

Na pierwszy rzut oka drzewa słoneczne mogą wydawać się niepraktyczne – więcej w nich sztuki niż prawdziwych korzyści, chociażby w porównaniu z tradycyjnymi farmami słonecznymi. Ale drzewa słoneczne mają swoje mocne strony, m.in.:

wymagają znacznie mniej powierzchni niż farmy fotowoltaiczne. Dodatkowo, ze względu na ich wysokość, panele mogą otrzymywać więcej światła słonecznego niż układy montowane na ziemi lub na dachu.

Mogą stanowić domy dla rzadkiej flory i fauny. Słoneczne drzewa, takie jak te w singapurskich Gardens By the Bay, są wystarczająco duże, aby pomieścić tropikalne kwiaty, winorośle i rośliny na pniu oraz gałęziach.

rosliny
Te cenne siedliska zapewniają schronienie roślinom i zwierzętom, dzięki czemu chronią bioróżnorodność na obszarach miejskich, źródło: gardensbythebay.com.sg

Drzewa słoneczne wymagają niewielkiej konserwacji. Są samodzielnymi urządzeniami elektrycznymi.

Chłodzą wyspy ciepła. Tworząc cień w środowisku miejskim, zmniejszają ilość energii cieplnej, która jest odbijana od powierzchni, takich jak asfalt, beton i cegła. Dzięki temu mogą pomóc w walce z najbardziej śmiercionośnymi skutkami zmian klimatycznych w miastach.

– Zwiększają świadomość nt. czystej energii. Fascynujące struktury natychmiast przyciągają uwagę i przekazują przesłanie dot. zrównoważonego rozwoju w codziennym życiu.

Podobne instalacje artystyczne znajdują się na całym świecie, np. w pawilonie Terra w Dubaju.

Chcesz wiedzieć więcej instalacjach łączących OZE, sztukę i dbałość o środowisko naturalne? Zobacz artykuł:

źródło: gardensbythebay.com.sg

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.