Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju robi wrażenie! „Kreatywność inspirowana naturą”i perowskity na fasadzie

Wystawa światowa została opóźniona o rok przez pandemię koronawirusa. 1 października rozpoczęła się w końcu impreza Expo 2020, pierwsza tego typu organizowana w kraju arabskim. Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju ma czym się pochwalić: od oryginalnej architektury z wykorzystaniem surowców odnawialnych po przełomowe technologie perowskitowe. Co przygotowała Polska?

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju

Według The National, Pawilon Polski jest jednym z najbardziej spektakularnych prezentowanych na Expo 2020. Wykonany z ekologicznych materiałów odzwierciedla hasło przewodnie Polski w tegorocznej edycji wystawy światowej, które brzmi: „Kreatywność inspirowana naturą”. Expo 2020 potrwa od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku.

Zobacz film z otwarcia polskiego pawilonu:

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju robi wrażenie


Pawilon Polski zajmuje powierzchnię ponad 2000 metrów kwadratowych. Ma przywoływać na myśl różnorodne globalne powiązania naszego narodu, a także nasze aspiracje dążenia do roli znaczącego producenta towarów. Konstrukcja zbudowana jest z myślą o środowisku naturalnym.

Pawilon Polski to drewniana konstrukcja przypominająca drzewo, z zewnętrzną rzeźbą kinetyczną, która nawiązuje do wielkiej migracji ptaków z Polski do świata arabskiego. To jednak nie wszystko, co można zobaczyć na fasadzie polskiego pawilonu. Zamontowano tam także perowskity, przełomową technologię polskiej naukowczyni Olgi Malinkiewicz.

Perowskity na zewnętrznej fasadzie polskiego pawilonu

Olga Malinkiewicz, współzałożycielka Saule Technologies, opracowała metodę pozwalającą na zastosowanie materiału perowskitowego na dowolnym podłożu. Za pracę nad wykorzystaniem perowskitów w fotowoltaice otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21. Po latach prowadzonych badań, spółka Saule Technologies wprowadziła na rynek ogniwa słoneczne oparte o perowskity.

– Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniwo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny – powiedział Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

Teraz ta przełomowa technologia została wykorzystana na fasadzie polskiego pawilonu na expo. Co jeszcze kryje się w jego środku? Autorzy pawilonu zadbali o przyjazność dla środowiska.

„Kreatywność inspirowana naturą”

Twórcy chcieli stworzyć wyjątkową, immersyjną, przenikającą się przestrzeń, zapraszającą odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Pawilon ma inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości.

Podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju odbyła się prezentacja resortu klimatu i środowiska oraz województwa podlaskiego organizowana pod hasłem „Xylopolis – Miasto zasilane naturą”.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i technologiom zwiedzający mogą poczuć się niczym pierwsi ludzie, którzy przed wiekami dotarli do serca dzikiej podlaskiej przyrody. Twórcy wystawy zapewniają, że w pawilonie można poczuć „oddech puszczy”, delikatny ruch powietrza niosący jej hipnotyczny zapach. Do zobaczenia jest odtworzony przez ekspertów fragment pierwotnego lasu, który wraz z multimedialnymi projekcjami odkryje jego tajemnice.

Usłyszeć można autentyczne dźwięki wielu gatunków dzikich zwierząt i ptactwa zamieszkujących rozlewiska rzek Biebrzy i Narwi. Dzięki temu zwiedzający mają zrozumieć, czym jest żywioł podlaskiej natury. Czym jest jej potęga i naturalne piękno.

Ekspozycja przedstawia:

  • naturalne uwarunkowania przyrodnicze regionu,
  • faunę i florę podlaskich lasów,
  • charakterystykę rozlewisk Biebrzy i Narwi,
    zasady gospodarki obiegu zamkniętego oraz pozyskiwania czystej energii,
  • wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego podlaskich uczelni do ochrony i rozwoju obszarów przyrodniczych regionu.

Warto śledzić nowości z wystawy światowej. Trwa do końca marca 2021 roku, zatem jeszcze wiele przed nami!

Chcesz wiedzieć jakie innowacyjne projekty przygotowały na Expo 2020 inne państwa? Zobacz pierwszy hyperloop europejskiej produkcji:

Źródło: expo.gov.pl, paih.gov.pl, youtube.com