Columbus inwestuje w perowskity

Columbus inwestuje w perowskity

Columbus Energy zainwestował 10 mln euro w Saule Technologies – światowego lidera w zakresie wykorzystania materiału perowskitowego w produkcji energii słonecznej. Wyjątkowe właściwości perowskitu sprawiają, że bazujące na nich rozwiązania już niebawem zrewolucjonizują rynki energetyki i elektroniki użytkowej.

Wynalazek polskiej fizyczki

Olga Malinkiewicz, wiceprezes zarządu Saule Technologies, opracowała metodę pozwalającą na zastosowanie materiału perowskitowego na dowolnym podłożu. Za pracę nad wykorzystaniem perowskitów w fotowoltaice otrzymała główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21. Po latach prowadzonych badań, spółka Saule Technologies przygotowuje się do wprowadzenia na rynek ogniw słonecznych opartych o perowskity.

Perowskity technologią przyszłości

Materiał perowskitowy, dzięki swoim właściwościom, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Szczególne korzyści może przynieść wprowadzenie go do fotowoltaiki.

– Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie ogniwo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny – mówi Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

Panele słoneczne wykonane z perowskitu będą integrowane z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni. Dzięki transparentności doskonale sprawdzą się w nowoczesnej architekturze. 

saule columbus 1

Owocna współpraca

Columbus Energy zapewni środki m. in. na opłacenie pilotażowej linii produkcyjnej fotowoltaicznych ogniw perowskitowskich oraz badania B+R związane z rozwojem technologii. Spółka zapewniła sobie pierwszeństwo zakupu technologii opracowanej przez Saule oraz prawo pierwokupu patentów opracowanych przez laboratorium. 

Columbus Energy, jako polska firma, z polskim kapitałem, chce inwestować w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować światkomentuje Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A. Taką inwestycją jest właśnie firma Saule Technologies. Wzajemnie potrzebujemy elastycznych partnerów, a ilość elementów synergii jest niezliczona. Jako akcjonariusz Saule Technologies będziemy wspierać zespół wybitnych naukowców i inżynierów, a jako dystrybutor będziemy zarówno promować same produkty wychodzące z linii produkcyjnej Saule Technologies, jak i zachęcać międzynarodowe przedsiębiorstwa do integracji rozwiązań Saule Technologies z ich produktami.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.